• Merhaba Ziyaretçi,

  Nasıl Yapılır bölümündeki makaleler bir topluluk projesidir.

  Buradaki tüm makalelere katkıda bulunabilir veya yeni makale açabilirsiniz. Makaleleriniz yayınlanmadan önce editörlerimiz tarafından incelenir.

  Yazar rütbesi almak için 100 içerik sahibi olmanız gerekmektedir. Makalelere yapılan katkılar ve ortak yazarlıklar bu sayıya dahildir. İçerik girmeden önce lütfen yazar kılavuzumuzu okuyun. >> Yazar Kılavuzu
Güzellik bakanın gözündedir elbette ama diğer zamanlarda güzellik toplumun söylediği şeydir. Bu yüzden "geleneksel olarak çekici" terimini kullanıyoruz. Bu terimi internette görmüş olabilirsiniz, hatta belki birisi size geleneksel olarak çekici olduğunuzu söylemiştir. Endişelenmeyin, bu bir tanı değil. Terimin tam anlamını, geleneksel olarak çekici bir kişinin özelliklerini ve sizin veya tanıdığınız birinin geleneksel olarak çekici olabileceğine dair bazı işaretleri size açıklayacağız.

Bilmeniz Gerekenler​

 • "Geleneksel olarak çekici" olmak, ortak güzellik standartlarına uymak veya toplumun bir bütün olarak arzu edilir bulduğu özelliklere sahip olmak anlamına gelir.
 • Amerika Birleşik Devletleri'nde geleneksel olarak çekici özellikler arasında açık ten, simetrik bir yüz ve formda bir vücut yer alır.
 • Fiziksel özellikleriniz nedeniyle çok fazla ilgi görüyorsanız veya görünüşünüz nedeniyle özel muamele görüyorsanız, geleneksel olarak çekici olabilirsiniz.

Bölüm 1/3:

“Geleneksel Olarak Çekici”yi Tanımlamak​

“Geleneksel Olarak Çekici”yi Tanımlamak.jpg

Geleneksel olarak çekici olmak, çoğu insanın sizi güzel bulabileceği anlamına gelir.

Başka bir deyişle, geleneksel olarak çekici bir kişi, toplumun genelinin arzu edilir saydığı özelliklere sahiptir. Genel halkın "yakışıklı" bir insanda aradığı özelliklerin tümünü işaretlerler.[1] Bu özellikler genellikle genetiktir ve geniş bir kitleye hitap etmesi gereken modellerde veya oyuncularda bulunur. Bununla birlikte, geleneksel olarak çekici insanlar özellikle çarpıcı özelliklere veya öne çıkan özelliklere sahip olmayabilir ve geleneksel olarak çekici olmamanız, güzel olmadığınız anlamına gelmez!
 • Bu nitelikler bir toplumun güzel olarak değerlendirdiği şeylere bağlı olduğundan topluma göre de farklılık gösterir. Bir ülkede geleneksel olarak çekici görülen özellikler, başka bir ülkede istenmeyen olarak değerlendirilebilir.
 • Benzer şekilde, "alışılmışın dışında çekici" olan biri, büyük bir burun veya benzersiz saçlar gibi toplum tarafından genellikle değer verilmeyen çarpıcı veya hoş özelliklere sahiptir, ancak kişi aksi takdirde standart güzellik kalıbına uymayabilir.

Bölüm 2/3:

Geleneksel Olarak Çekici İnsanların Özellikleri​

Geleneksel Olarak Çekici İnsanların Özellikleri.jpg

1 Simetrik yüzler

Aynaya bir bakın, sonra bir elinizi yüzünüzün ortasının önünde tutun, sanki karate yansımanızı kesecekmiş gibi. Yüzünüzün her iki tarafını karşılaştırın. Gözleriniz aynı seviyede mi? Çenenizin her iki tarafında da aynı eğri var mı? Burnunuz şu ya da bu şekilde kıvrılmak yerine ortada mı kalıyor? Yüzünüz simetrik ise geleneksel olarak çekici olma ihtimaliniz yüksektir. [2]
 • Bazı psikologlar simetrik yüzleri sevdiğimize inanıyor çünkü bilinçaltımızda onları "iyi genlerle" ilişkilendiriyoruz. Beynimiz simetrik olmayan özellikleri DNA'mızın işini tam olarak yapmadığının bir işareti olarak görme eğilimindedir (ancak elbette bu doğru değildir).
 • Yüzünüz simetrik değilse endişelenmeyin; bu tamamen normaldir ve aynı zamanda kalıcı bir güzellik özelliği de değildir. Yüzler her türlü muhteşem şekil ve boyutta gelir.

2 Temiz cilt

İnsanlar yaşlanmaktan ziyade genç görünen, kusursuz bir cilde değer verme eğilimindedir. [3] Bu sivilce, kırışıklık veya renk değişikliği olmayan bir cilt anlamına gelir. Ayrıca genel olarak pembe, kızarık bir tonu tercih ediyoruz. Bunların hepsi, bir kültür olarak, öyle olsa da olmasa da, oldukça takıntılı göründüğümüz gençlik ve canlılık işaretleridir. Gerçek şu ki cilt lekeleri hayatın bir gerçeğidir ve sizi daha az çekici kılmaz.
 • Amerika Birleşik Devletleri'ndeki güzellik standartları tarihsel olarak (ve adil olmayan bir şekilde) açık tenli insanları tercih etmiştir. [4] Bu hayal kırıklığı yaratan bir gerçek, ama şükürler olsun ki güzellik markaları ve Siyahi kadınlar ile farklı ırklardan kadınların önderlik ettiği yaygın aktivizm sayesinde doğru yöne doğru gidiyoruz.
 • Bazı insanlar temiz bir cilde sahip olmayı bol miktarda uyumaya bağlar. Boşuna "güzellik dinlenmesi" denmiyor.

3 Orantılı fizik

İnce bir figür, iyi bir sağlıkla ilişkilendirilme eğilimindedir, çünkü sıkı bir diyet ve egzersizi fiziksel kondisyonun zirvesi olarak görüyoruz ve genellikle formda olduğunu düşündüğümüz insanlardan etkileniyoruz. [5]Belki de bu, fiziksel formun birinin gruba ne kadar iyi bakabileceğinin bir göstergesi olduğu avcı-toplayıcı günlerimizden kalma bir kalıntıdır.
 • Ayrıca, doğurganlığın bir göstergesi olarak algılayabileceğimiz, popo kısımlarında belirgin kıvrımlar bulunanları tercih etme eğilimindeyiz. [6]
 • Muhtemelen bunun da tamamen adaletsiz bir standart olduğunu söylememize gerek yok. Vücut sayısı kadar vücut tipi vardır ve hiçbir vücut diğerinden daha iyi değildir.

4 Cinsiyet ile uyumlu özellikler

Erkekler ve kadınlar cinsiyetlerine bağlı olarak farklı standartlara tabi tutulma eğilimindedir. "Eril" olarak kabul edilen özellikler (uzun vücut, geniş omuzlar) erkeklerde daha çekici görülürken, "kadınsı" özellikler (kum saati figürü, yuvarlak yüz, büyük gözler ve dolgun dudaklar) kadınlarda daha çekici görülüyor. Ancak bir erkeğin yuvarlak bir yüz gibi kadınsı özellikleri varsa veya bir kadının geniş omuzları varsa, bunlar özellikle çekici görülmeyebilir.
 • Benzer şekilde, derin veya dokulu sesler genellikle erkeklerde çekici görülürken, kadınlarda daha yüksek, daha yumuşak sesler sıklıkla arzu edilir.
 • Elbette, güzellik standartları öyle olduğunu iddia etse de pek çok fiziksel özellik cinsiyete göre düzgün bir şekilde bölünmemiştir.

5 Hoş kokular (ve iyi hijyen)

Vücut kokusu gibi "kötü" kokuları genellikle kötü sağlık veya hijyenle ilişkilendiririz; parfüm gibi daha hoş kokular ise kişinin kendine daha iyi baktığının göstergesi olabilir. İnsanlar olarak bize sandığımızdan daha fazlasını anlatmak için burunlarımıza güveniriz ve diğer insanların kokularından oldukça etkileniriz. Çoğunlukla daha hoş kokuları çekicilikle ilişkilendiririz. [8]
 • Ayrıca temizliğe değer verme ve onu arzu edilen bir özellik olarak görme eğilimindeyiz. Birisi "temiz kokuyorsa" onu çekici bulma ihtimalimiz daha yüksek olabilir.

Bölüm 3/3:

Geleneksel Olarak Çekici Olduğunuzun İşaretleri​

Geleneksel Olarak Çekici Olduğunuzun İşaretleri.jpg

1 Randevu bulmakta zorluk çekmezsiniz

Geleneksel olarak çekici olan insanlar, flört konusunda sıkıntı çekmez ve istedikleri ile beraber olabilirken, hedefin altında kalan insanlar talebe yönelirler. [9] İnsanların size sık sık çıkma teklif ettiğini veya çoğu zaman çıkma teklif etmekte başarılı olduğunuzu fark ederseniz, bunun nedeni rolüne uygun davranmanız olabilir. İnsanların görsel olarak çekici olduğunuzu düşündüklerinde sizi takip etme olasılıkları daha yüksektir.
 • Benzer şekilde, insanlar sizinle toplum içinde flört etme eğilimindeyse, muhtemelen çoğu kişiden daha çekicisinizdir. Ancak sürekli flört etmenin gurur verici olmaktan çok sinir bozucu olabileceğini size söylememize gerek yok.

2 Diğer insanlar görünüşünüzü ne kadar kıskandıklarını ifade ediyorlardır

Bir arkadaşınız (hatta bir yabancı) size hiç "Ah, keşke saçın bende olsaydı" veya "Cildini nasıl bu kadar temiz hale getiriyorsun?" gibi bir şey söyledi mi? Eğer sizden sık sık güzellik ipuçları soruluyorsa, bunun nedeni muhtemelen güzel olmanızdır! [10] Aksi olsa sormazlardı. Ve ne kadar çok insan soruyorsa, görünüşünüzün çekiciliği de o kadar fazladır ve dolayısıyla da o kadar "geleneksel" olurlar.
 • Öte yandan bazen bir başkasının görünüşünü kıskanan insanlar o kişiden uzak durabiliyor. Özellikle diğer güzel insanlar tarafından dışlanmak, geleneksel olarak çekici olanlar için yaygın bir durum olabilir.

3 Güleç birisindir

İşte genetikle daha az ilgisi olan bir tanesi. Araştırmalar, sıklıkla gülümseyen kişilerin akranları tarafından çekici veya yaklaşılabilir olarak görülme olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor. [11] Ve bu mantıklı; biz de mutlu olmak istediğimiz için mutlu insanlara ilgi duyuyoruz. Kolayca güzellik puanı kazanmak istiyorsanız daha sık doğal bir gülümseme sunmaya çalışın.
 • Bununla birlikte, gülümsemek bile güzellik standartlarına aykırı değildir. Bazı kültürler daha beyaz veya daha düzgün dişleri gösteren gülümsemeleri tercih etme eğilimindedir; bu da diş hijyeninizin çekiciliğinize katkıda bulunabileceği anlamına gelir.

4 Özgüven sahibisinizdir

Fiziksel olarak çekici insanlar daha olumlu ilgi görme eğilimindedir ve bu da özgüvenlerini artırır. Yeterince olumlu ilgi gördüğünüzde sosyal durumlarda daha rahat olursunuz ve genel olarak kendinize daha fazla güvenirsiniz. [12] Elbette herkes ara sıra kendinden şüphe eder, ancak şüphelerinizin az ve çok uzak olduğunu fark ederseniz, toplumun çekici bulduğu kişi olabilirsiniz.
 • İyi haber şu ki, özgüven sadece geleneksel olarak çekici insanlar için geçerli değildir. Başkalarına iltifat ederek kendinize olan güveninizi artırın. Mantık dışı gelebilir ama diğer insanların kendilerini iyi hissetmelerine yardımcı olmak sizin de iyi hissetmenize yardımcı olur. Artı, iyiliğin karşılığını da verebilirler.

5 Diğer insanlar size öncelik verme eğilimindedir

Belki bir kulübe için sırayı beklemediniz çünkü fedai arkadaşlarınızdan biri size el salladı. Ya da belki latteniz sizden daha önce sipariş veren birinden önce gelmiştir. Daha ekstrem durumlarda, daha nitelikli bir aday yerine bir işe alınmış olabilirsiniz. Bunu size karşı kullanmıyoruz, ancak güzel insanların, "daha az çekici" emsallerine göre daha saygılı davranışlar sergileme eğiliminde oldukları bilinen bir gerçektir. [13]
 • Benzer şekilde, grup ortamlarında geleneksel olarak çekici insanlar, akranlarına göre daha sık dikkat çekme eğilimindedir.

6 Çarpıcı veya öne çıkan özellikleriniz yok

Tüm bunların içindeki anahtar kelime, belli bir ortalamayı akla getiren “geleneksel”dir. Sonuçta, çoğu insan için çekici görünmek, otomatik olarak çok fazla göze çarpmayan özelliklere sahip olmak anlamına gelir ve bu da çoğu insanı memnun eder. Ve bu bir tanı değil: Görünüşleri nüfus ortalamasına benzeyen insanlar, daha belirgin yüz hatlarına sahip insanlardan daha çekici görülüyor. [14]
 • Bu, belirgin bir burnunuzun veya özellikle çarpıcı kaşlarınızın olması, çekici olmadığınız anlamına gelmez. Çeşitlilikte güzellik var!

7 İnsanlar etrafınızda utangaç, soğuk ya da tamamen farklı davranıyorlar

Muhteşem biriyle konuşurken nasıl davrandığınızı düşünün. Utangaç olabilirsiniz ya da birdenbire içine kapanık olabilirsiniz.[15] Veya soğuk davranabilir veya korkmuş hissedebilirsiniz. Herkesin güzel insanlara karşı belirli hisleri vardır ve insanların size karşı bu hisleri olduğunu fark ederseniz, bunun nedeni güzel olmanız olabilir. Öte yandan, insanlar çekici olduğunuz için daha az zeki olduğunuzu varsayabilir ki bu da kayıtlara geçmesi için tamamen asılsızdır.
 • Bu aynı zamanda flört ederken de ortaya çıkar. Çekici bir kişiyle çıkmak her zaman kolay değildir, en azından diğer insanlar partnerinize göz gezdirirken veya onunla flört ederken. Eğer sevgilinizin kıskanç bir çizgisi varsa, bu diğer insanların görünüşünüze nasıl tepki verdiğine bağlı bir tepki olabilir.


Umarım bu yazı size geleneksel olarak çekici olmanın ne anlama geldiği hakkında faydalı bilgiler vermiştir. Güzellik, göreceli bir kavramdır ve herkesin kendine özgü bir tarzı ve zevki vardır. Sizce geleneksel olarak çekici olmak önemli mi? Kendinizi geleneksel olarak çekici buluyor musunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşın, fikirlerinizi duymak isteriz!

Yazar hakkında
BilgiPlatosu
 • Okur, araştırır ve yazar.
 • BencahilCom konseptinin kurucusu.
 • Bildiğim tek şey hiç bir şey bilmediğimdir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yaparak fikrinizi belirtebilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrimiçi üyeler
12
Çevrimiçi ziyaretçiler
241
Toplam
253

Makale bilgisi

Yazar
BenCahil
Makale okuma süresi
6 dk
Görüntüleme
104
Son Güncelleme

BenCahil tarafından daha fazla makale

Forum istatistikleri

Konular
3,122
Mesajlar
3,369
Görüntüleme
200,397
Üyeler
2,771
Son üye
testeo

Nasıl Yapılır istatistikleri

Kategoriler
91
Nasıl Yapılır? Makaleleri
54
Seriler
0
Görüntüleme
6,893
Yorumlar
1
Değerlendirmeler
0
İncelemeler
0

Kaynak İstatistikleri

Toplam Kaynaklar
1,048
Toplam İnceleme
0
Toplam İndirmeler
116
Son 24 Saatteki İndirmeler
3

Bağlantı dizini istatistikleri

Kategoriler
137
Bağlantılar
194
Görüntüleme
14,215
Tıklamalar
25
Yorumlar
1
Derecelendirmeler
1
İncelemeler
0