• Merhaba Ziyaretçi,

  Nasıl Yapılır bölümündeki makaleler bir topluluk projesidir.

  Buradaki tüm makalelere katkıda bulunabilir veya yeni makale açabilirsiniz. Makaleleriniz yayınlanmadan önce editörlerimiz tarafından incelenir.

  Yazar rütbesi almak için 100 içerik sahibi olmanız gerekmektedir. Makalelere yapılan katkılar ve ortak yazarlıklar bu sayıya dahildir. İçerik girmeden önce lütfen yazar kılavuzumuzu okuyun. >> Yazar Kılavuzu
Göz altındaki koyu halkalar, görünümünüzü kırışıklıklardan veya gri saçlardan daha fazla yaşlandırır. [1] Ancak bunlara ömür boyu katlanmak zorunda değilsiniz. Gözlerinizin altındaki koyu halkaların görünümünü azaltabilir ve hatta bunları tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Yöntem 1/3:

Doğal Çözümler Kullanın​

Doğal Çözümler Kullanmak.jpg

1 Salatalık dilimleri kullanın

Salatalık dilimleri çok eskilerden beri, yorgun ve şişmiş gözler için şişlikleri gidermek ve göz altı cildinin görüntüsünü hızlıca "canlandırmak" için kullanılan pratik bir çözümdür. Gözlerinin üzerine, koyu renkli bölgeye gelecek şekilde birer dilim salatalık koy. Bunu her gün 10-15 dakika uzanır pozisyonda yaparak tekrarla. Gözlerini kapalı tut.
 • Salatalık dilimlerini uygulama öncesi buzdolabında bekletip soğuttuğunda salatalıklar aynı zamanda soğuk kompres işlevini de göreceği için göz altındaki koyu halkaların üzerindeki etkisi artar.

2 Her gün gözlerinize soğuk çay poşetleri veya yumuşak bir beze sarılı buz küpü uygulayın

Çay poşetlerindeki tanen şişliği ve renk bozulmasını azaltır. Tercihen sabahları serin ve nemli kafeinli çay poşetlerini gözlerinizin üzerinde 10 ila 15 dakika kadar bırakın. Gözlerinizi kapalı tutun. Sabaha hazır olması için bir gece buzdolabında bekletebilirsiniz.

3 Başınız yüksekte uyuyun

Başınızı birkaç yastıkla destekleyin veya geceleri başınızı kaldırmak için bir takoz kullanın. Bu, gözlerinizin etrafında sıvı tutulmasını azalttığı için gözlerinizin altındaki halkaların önlenmesine yardımcı olabilir.

4 Tuzlu su çözeltisi hazırlayın

Burun deliklerinizden birine 2 bardak su ve 1/4 çay kaşığı deniz tuzu ve/veya yarım çay kaşığı karbonat ekleyin. Suyun diğer burun deliğinden çıkması için başınızı yana doğru eğin. Özellikle burun tıkanıklığınız olduğu zaman bunu yapmanız çok iyi gelecektir.

5 Bir patates kullanın

Çiğ bir patatesi miksere koyun ve patatesin tamamını püre haline getirin. Püre haline getirdiğiniz patatesi kapalı göz kapaklarınızın üzerine yerleştirin. Sırt üstü yatarak 30 dakika orada tutun, ardından ılık suyla yıkayın. Bu yöntem bazı kişilerde işe yarar.

6 Donmuş bir kaşık kullanın

Bir kaşığı gece boyunca dondurucuya koyun. Sabah çıkarın ve halkaları (yüzünüze biraz su çarptıktan sonra) bununla kapatın. Kaşık tekrar ısınana kadar orada tutun.

7 Koyu halkaların üzerine badem yağı sürün

Bu yağdan elde edilen E vitamini, göz altındaki koyu halkaların nötralize edilmesine yardımcı olur ve periorbital cildinizin parlak ve genç görünmesini sağlar.
 • Badem yağı uygulamak koyu halkaları kademeli olarak azaltabilir, ama bu süreci hızlandırmak istiyorsan, cildine yatmadan önce badem yağı uygulayıp gece boyunca E vitamininin cildinde kalmasını sağlayabilirsin. hızlandırabilirsiniz.

7 Düzenli olarak meditasyon ve biraz egzersiz yapın.

Koyu halkalar günlük yaşamınızdaki stresin bir sonucu olabilir. Böylece istenmeyen gerginlik ve stresten kurtularak istenmeyen koyu halkalardan da kurtulabilirsiniz.

Yöntem 2/3:

Kozmetik Çözümleri Deneyin​

Kozmetik Çözümleri Deneyin.jpg

1 Cilt yama testi yaptırın

Herhangi bir kozmetik ürününü denemeden önce bir cilt yama testi yaptırın. Bazı kozmetikler alerjik reaksiyona neden olabilir ve gözlerinizin altındaki koyu halkaların daha da kötüleşmesine neden olabilir. Cildinizi tahriş eden, kızarıklığa neden olan veya gözlerinizi ağrıtan veya sulandıran herhangi bir şeyi kullanmayı bırakın.

2 K vitamini ve retinol içeren bir göz kremi uygulayın

Koyu halkalar K vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir. Sebebi ne olursa olsun, bu iki bileşeni içeren cilt kremleri birçok insanda şişliği ve renk solmasını önemli ölçüde azaltır. Uzun süreli günlük kullanımın büyük etkiye sahip olduğu görülmektedir.

3 Göz altı çevrenizdeki mavi veya mor tonları dengelemek için şeftali veya turuncu tonlarında bir kapatıcı kullanın.[2]​

Ten renginizden 1-2 ton daha koyu şeftali veya turuncu tonlarında bir kapatıcı seçin ve yüzük parmağınızla ters üçgen şeklinde uygulayın. Elmacık kemiklerinizin üst kısımlarına doğru uzattığınızdan emin olun. Üzerine fondöteninizi hafifçe vurun. [3]
 • Açık tenliyseniz açık veya orta şeftali tonlarında bir kapatıcı tercih edin. Orta veya koyu tenliyseniz koyu şeftali veya turuncu tonlarında bir kapatıcı tercih edin. [4]
 • Fondöten kullanmıyorsanız cilt tonunuza uygun bir kapatıcı seçin ve üzerine uygulayın. Bu şeftali/turuncu rengini gizleyecektir. Dışarıdayken güneş gözlüğü takmak da gözlerin aşırı pigmentasyondan korunmasına yardımcı olacaktır. [5]

Yöntem 3/3:

Sorunun Sebeplerini Bulun​

Güzellik uykunuzu alın.jpg

1 Güzellik uykunuzu alın

Geceleri yetecek kadar uyuyun.[6] Yetersiz uykunun neden göz altında koyu halkalara sebep olduğu tam olarak bilinmemektedir, ancak uyku eksikliği cildin daha solgunlaşmasına (böylece göz altı koyuluğunun artmasına neden olur) ve kan dolaşımını azalttığı bilinir.[7]
Ayrıca çok az uykunun da başlı başına bir neden olduğuna inanılıyor. Gece yatmadan önce tüm göz makyajınızı çıkarın. Aksi takdirde yaşlandıkça sürekli olarak çok daha yorgun görünebilirsiniz.
 • Ne kadar uykuya ihtiyacınız olduğunu belirleyin. (Genellikle gecelik 7-9 saattir, ancak hayatları boyunca farklı dönemlerde farklı insanlara göre değişir.) Bunun yardımcı olup olmadığını görmek için birkaç hafta boyunca hedef miktarınızı düzenli olarak almaya çalışın.
 • Alkol ve uyuşturucu uykunuzun kalitesini olumsuz etkileyebilir. En iyi sonuçları elde etmek için bu ürünlerden uzak durun veya bunları ölçülü olarak kullanın.
 • Uyunaya yardımcı olacak yeterli vitamini alın. Uyku eksikliği, zayıf vitamin emilimiyle birleştiğinde adrenal fonksiyonun azalmasına neden olur. Ne kadar az adrenal fonksiyonunuz olursa, o kadar az B6 emilimi eğilimi gösterirsiniz. B6'yı ne kadar az emerseniz adrenal bezleriniz o kadar az çalışır ve bir kısır döngüye girersiniz. Uyku, düzenli vitaminler (gerektiğinde), bol miktarda yeşillik yeme yoluyla iyi kalsiyum/magnezyum desteği (kalsiyum ve magnezyum açısından süt ürünlerinden daha yüksektir) ve iyi bir mineral takviyesi adrenal fonksiyonu onarır.

2 Alerjilerinizi tedavi edin

Alerjiler, göz altındaki cilt renginin değişmesinin yaygın bir nedenidir. Sorununuzun kökünde alerji varsa, alerjiyi tedavi edin veya alerjeni ortadan kaldırın. Saman nezlesi gibi mevsimsel alerji sorunları reçetesiz ve reçeteli ilaçlarla etkili bir şekilde tedavi edilebilir.
 • Diğer alerjiler için en iyi hareket tarzı genellikle kaçınmaktır. Koyu halkalarınız veya şişkinliğiniz sürekli ise, tespit edilmemiş bir gıda alerjiniz veya evinizde veya yerinizde bulunan bir kimyasala karşı alerjiniz olabilir. Neye alerjiniz olabileceğini belirlemenize yardımcı olması için bir dermatologla konuşun. Alerjisi olan kişilerde zaman zaman B6, folik asit ve B12 eksikliği de ortaya çıkabilir. Multivitamin almak da yardımcı olabilir.
 • Gluten hassasiyeti. Koyu halkalara neden olan bir diğer yaygın alerji ise özellikle buğday, arpa ve çavdar alerjisi olan gluten intoleransıdır. Daha ciddi olarak çölyak hastalığınız olabilir. Çölyak hastalığını test etmek için doktorunuza kan testleri yaptırın. Gluten intoleransı olabileceğinizi ve çölyak hastalığınız olmayabileceğini unutmamak önemlidir.

3 Burun tıkanıklığını giderin

Tıkalı bir burun, sinüslerinizin etrafındaki damarların koyulaşması ve genişlemesi nedeniyle gözlerinizin altında koyu halkalara neden olabilir. Sinüslerinizi temizlemenize yardımcı olması için burun spreyi gibi bir alet kullanın.[8]
 • Sinüs enfeksiyonunuz varsa antibiyotiğe ihtiyacınız olabilir. Reçete alma konusunda doktorunuzla konuşun.

4 Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı ve dengeli beslenin, vitamin alın ve bol su için.[9] Pek çok kozmetik problem vitamin eksikliğine bağlanabilir. Koyu halkalar ve şişlikler genellikle K vitamini eksikliğine veya yetersiz antioksidanlara bağlanır. Ayrıca B12 eksikliği (genellikle anemiye bağlı) koyu halkalara neden olabilir.
 • Bol miktarda meyve ve sebze, özellikle de lahana, ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeleri yiyin. Gerekirse günlük vitamin takviyesi alın. Dolaşımını iyileştirmek için yeterli sıvı alın.
 • Tuz alımını azaltın. Aşırı tuz, vücudun alışılmadık yerlerde su tutmasına neden olur ve bu da göz altı şişkinliğine neden olabilir. Çok fazla tuz aynı zamanda dolaşımınızı da bozabilir ve derinin altındaki kan damarlarının daha mavi görünmesine neden olabilir.

5 Sigara içme alışkanlığınız varsa bırakmaya karar verin.

Sigara içmek sadece hayatınızı tehdit etmekle kalmayıp aynı zamanda kan damarlarınızın daha belirgin ve mavi görünmesine neden olabilecek damar (kan damarı) sorunlarına neden olur.

6 Rahatlamak, uyumanızı, yemek yemenizi ve düzgün bir şekilde dinlenmenizi engelleyen stres ve kaygı kaynaklarını ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.

Buna karşılık, yeterince rahatlamak, kendinizi daha az stresli ve daha rahat hissettiğinizde gözlerinizin altındaki cildin iyileşmesine yardımcı olacaktır. Cilt bir dizi duygusal ve fiziksel rahatsızlığı yansıtma eğilimindedir, bu nedenle hafifçe rahatlama ihtiyacını göz ardı etmeyin.

7 Değiştiremeyeceğiniz şeyleri kabul edin.

Göz altı morluklarının maalesef tersine çevirmek için fazla bir şey yapamayacağınız bazı nedenleri vardır. Bunlar şunları içerir:
 • Pigmentasyon düzensizlikleri. Bunlar gözlerin altında daha koyu halkalara neden olabilir.
 • Yaştan itibaren incelme. Yaşlanma cildi inceltir, yağ ve kollajeniniz zamanla tükendikçe damarların daha belirgin hale gelmesine neden olur.[10]
 • Kalıtım. Göz altındaki koyu halkaların sıklıkla kalıtsal olduğuna inanıldığından, bu durumun ailenizde olup olmadığını öğrenin.[11] Bu, koşullar hakkında hiçbir şey yapamayacağınız anlamına gelmez, ancak onlardan kurtulmaya çalışırken minimum başarıya hazırlıklı olmalısınız.
 • Yüz hatlarınız. Koyu halkalar, kendi özelliklerinizin oluşturduğu gölgeler kadar basit olabilir.[12] Bunu değiştirmek için kozmetiklerin dikkatli kullanımı dışında yapabileceğiniz pek bir şey yok.
 • Hormonlar. Hamilelik ve menstrüasyon gibi düzenli hormon değişiklikleri de koyu halkalara neden olabilir.

Yazar hakkında
BilgiPlatosu
 • Okur, araştırır ve yazar.
 • BencahilCom konseptinin kurucusu.
 • Bildiğim tek şey hiç bir şey bilmediğimdir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yaparak fikrinizi belirtebilirsiniz.

Çevrimiçi Yöneticiler

Online istatistikleri

Çevrimiçi üyeler
90
Çevrimiçi ziyaretçiler
1,209
Toplam
1,299

Makale bilgisi

Yazar
BenCahil
Makale okuma süresi
5 dk
Görüntüleme
76
Son Güncelleme

BenCahil tarafından daha fazla makale

Forum istatistikleri

Konular
3,121
Mesajlar
3,368
Görüntüleme
200,383
Üyeler
2,771
Son üye
testeo

Nasıl Yapılır istatistikleri

Kategoriler
91
Nasıl Yapılır? Makaleleri
54
Seriler
0
Görüntüleme
6,889
Yorumlar
1
Değerlendirmeler
0
İncelemeler
0

Kaynak İstatistikleri

Toplam Kaynaklar
1,048
Toplam İnceleme
0
Toplam İndirmeler
116
Son 24 Saatteki İndirmeler
3

Bağlantı dizini istatistikleri

Kategoriler
137
Bağlantılar
194
Görüntüleme
14,215
Tıklamalar
25
Yorumlar
1
Derecelendirmeler
1
İncelemeler
0