• Merhaba Ziyaretçi,

  Nasıl Yapılır bölümündeki makaleler bir topluluk projesidir.

  Buradaki tüm makalelere katkıda bulunabilir veya yeni makale açabilirsiniz. Makaleleriniz yayınlanmadan önce editörlerimiz tarafından incelenir.

  Yazar rütbesi almak için 100 içerik sahibi olmanız gerekmektedir. Makalelere yapılan katkılar ve ortak yazarlıklar bu sayıya dahildir. İçerik girmeden önce lütfen yazar kılavuzumuzu okuyun. >> Yazar Kılavuzu
İlk izlenimin diğer kişinin sizi nasıl gördüğü üzerinde büyük etkisi olabilir. İster yeni bir için görüşün, ister yeni bir müşteriyle tanışın, ister ilk randevuya çıkın, en iyi adımınızı öne çıkarmanıza yardımcı olmak için buradayız. Duruma uygun giyinmek, gülümsemek, göz teması kurmak ve diğer kişiye karşı olumlu ve nazik olmak, başlamanın harika yollarıdır. Harika bir ilk izlenim bırakma konusunda ilişki uzmanlarından en iyi ipuçlarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Bilmeniz Gerekenler​

 • Konuşmanın kesintiye uğramasını önlemek ve yeni bir bağlantı kurmak için önceden birkaç soru ve konuşma noktası hazırlayın.
 • Duruma uygun giyinin ve oraya vardığınızda gülümseyin, dik durun, başınızı dik tutun ve diğer kişiyle göz teması kurun.
 • Başınızı sallayarak ve diğer kişinin söylediklerini tekrarlayarak aktif dinleme alıştırması yapın.

Bölüm 1: İyi Bir İlk İzlenim Nasıl Oluşturulur?​

İyi Bir İlk İzlenim Nasıl Oluşturulur.jpg

1 Sorular ve konuşma noktaları hazırlayın.

Yeni biriyle tanışmadan önce birkaç konu veya soru hazırlamak, doğru yolda kalmanıza ve konuşmanın kesintiye uğramasını önlemenize yardımcı olabilir. Kiminle buluşacağınızı ve etkileşimden ne elde etmek istediğinizi düşünün.
 • Potansiyel bir arkadaşınızın eğlenceli olduğunuzu düşünmesini istiyorsanız, sohbete dahil edebileceğiniz birkaç komik hikaye hazırlayın.
 • Çevrenizin hangi kısımlarına dikkat çekebileceğinizi düşünün. Bir partide yemeğin iyi olup olmadığını sorabilirsiniz.
 • Bir iş görüşmesinden önce, şirket veya görüşme yaptığınız kişi hakkında sorabileceğiniz birkaç soruyu düşünün.
 • Birisiyle röportaj yapıyorsanız veya hayran olduğunuz biriyle tanışıyorsanız, çoğu insanın sorma eğiliminde olduğundan daha derine inen benzersiz sorular sormaya çalışın.

2 Duruma uygun giyinin.

İnsanlar ilk kararlarını saniyenin 1/10'u kadar bir sürede verirler. İnsanların ilk baktığı şeylerden biri nasıl giyindiğinizdir. Toplantının bağlamına ve onu giydiğinizde ne kadar rahat hissedeceğinize göre bir kıyafet seçin.
 • Çöpçatan ve flört uzmanı Maria Avgitidis, ilk randevunuzda "içinde kesinlikle rahat hissedeceğiniz, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak" ve "iyi görünmenizi sağlayacak bir şey giymenizi" öneriyor.
 • Profesyonel veya akademik ortamlarda, deliksiz, kırışıksız veya yırtıksız, sade ve temiz kıyafetler tercih edin.

3 Zamanında veya birkaç dakika erken gelin.

Birine onunla belirli bir zamanda buluşacağınızı söylediğinizde ona bir söz vermiş olursunuz. Dakik olmak karşınızdaki kişiye güvenilir, disiplinli ve saygılı olduğunuzu gösterebilir. Trafiğin ve diğer engellerin kontrolünüz dışında kalmasına izin vermek için en az 5 dakika erken yola çıkın.
 • Bir röportaja ya da ilk buluşmaya gidecekseniz, rahatlamak ve kendinize odaklanmak için 10 ila 15 dakika erken gelmeyi düşünün.
 • Potansiyel bir arkadaşınızla veya bir meslektaşınızla buluşuyorsanız, ikiniz için de en uygun zaman ve yer konusunda onlarla bir anlaşmaya varın.

4 Karşınızdaki kişiyle göz teması kurun.

Çöpçatan ve flört uzmanı Maria Avgitidis şöyle diyor: "Bir gülümseme gerçekten çok işe yarar. İnsanlara arkadaş canlısı olduğunuzu gösterir. Konuşmaya başlamadan hemen önce göz teması kurun. Karşınızdaki kişiyi dinlerken, göz temasını yaklaşık 4 ila 5 saniye boyunca sürdürmeye çalışın.
 • Göz teması aynı zamanda diğer kişiyle sözsüz olarak bağlantı kurmanın ve iletişim kurmanın da önemli bir yoludur.
 • Konuşurken %50, dinlerken %70 göz teması kurmaya çalışın.

5 Gülümsemeyi hatırla.

Gülümsemek sizi nazik, sevimli ve yetkin gösterebilir. Ancak sahte bir gülümsemeye çalışmayın; diğer insanlar bunu yaptığınızı anlayabilir. Bunun yerine, sizi mutlu eden bir şeyi düşünün ve pozitif enerjiyi şimdiki ana kanalize ettiğini hayal edin.
 • Gülümsemek aynı zamanda stresle savaşmanıza ve ruh halinizi iyileştirmenize de yardımcı olabilir.
 • Bir iş görüşmesini yapacak kişiyle buluşuyorsanız cesur olmaya çalışın ve önce kendinizi tanıtın.

6 Açık ve kendinden emin görünmek için beden dilini kullanın.

Beden diliniz bir durumda ne kadar rahat hissettiğinizi anlatabilir. Açık ve kendinden emin görünmek için başınızı dik tutun, dik durun ve ellerinizi görünür tutun.
 • Çöpçatan ve flört uzmanı Maria Avgitidis şöyle diyor: "Bazen birinden hoşlanırız ve kaygılanırız... bilinçaltımızı kapatmak için kollarımızı kavuşturmak veya arkamızı dönmek gibi şeyler yaparız." Bunun yerine karşınızdaki kişiye dönün ve kollarınızın yanlarınızda dinlenmesine izin verin.
 • Bir müşteriyle veya birisiyle profesyonel bir ortamda buluşurken, onlara güçlü bir el sıkışma yaparak toplantının tonunu ayarlayın.
 • Tırnaklarınızı yemek gibi sinir bozucu alışkanlıklardan kaçınmaya çalışın.

7 Ortak bir nokta bulmak için küçük sohbeti kullanın.

Kısa, sıradan etkileşimler sizi ve diğer kişiyi daha mutlu edebilir. Konuşma partnerinize uygun konuları seçmeye çalışın; onlar hakkında ne kadar çok bilgi edinirseniz, o kadar çok konuşabilirsiniz.
 • Örneğin, geçen hafta sonu Tarkan konserine gittiklerini söylerlerse, "Gösterinin en sevdiğin kısmı hangisiydi?" diye sorabilirsiniz. veya “Ona bayılıyorum! En sevdiğin albüm hangisi?”
 • İlginç bir şey dikkatlerini dağıtırsa bunun hakkında konuşun. Akışa bırakın ve ilgi duydukları her şeyi birlikte paylaşın.

8 Ne iseniz o olun.

İster bir randevuya gidiyor olun, ister yeni bir iş görüşmesine gidin, ister potansiyel yeni bir arkadaşla tanışın, masaya koyacağınız çok şey var. Hoşunuza giden şeyler hakkında konuşun ve başka biriymiş gibi davranmaktan kaçının.
 • Profesyonel bir ortamda, geçen hafta sonu yaptıklarınız veya ilgilendiğiniz yeni bir hobi gibi düşük riskli bir şeyi diğer kişiyle paylaşmaya çalışın.

9 Olumlu ve empatik olun.

Olumlu bir tutum, stresinizi azaltabilir ve başkalarıyla ilişkilerinizi geliştirebilir. Başka biri sizinle kişisel bir şey paylaştığında empati kurun, zor zamanlarda kendinize gülme izni verin ve kendinizden şüphe duymanıza neden olabilecek olumsuz iç konuşmaları uzaklaştırmaya çalışın.
 • Mümkünse, kendinizi kötü hissettiğinizde ilk izlenimi yaratmaktan kaçının; olumsuz bir ruh hali, başkalarının sizi düşmanca görmesine neden olabilir.

10 Karşınızdaki kişiyi dikkatle dinleyin.

Çoğu insan kendisi hakkında konuşmayı sever ve aktif olarak dinlemek onların duyulduğunu, anlaşıldığını ve saygı duyulduğunu hissetmesini sağlar. Birisi konuşurken başınızı sallayın, söylediklerini yeniden ifade edin ve cümlelerini bölmekten veya bitirmekten kaçının.
 • Tekrar ifade etmek gerekirse şöyle bir şey söyleyin: "Kadir seni geri aradıktan sonra ne oldu?" veya “Özür dilediğinde ne düşünüyordun?”
 • "Onun yanına tekrar taşındığınızda ne oldu?" gibi, düşüncelerini detaylandırmalarına olanak sağlayacak açık uçlu sorular sorun.
 • Konuşmalar tamamen verme ve alma üzerinedir. Eğer diğer kişinin dikkati dağılmış veya sıkılmış gibi görünmeye başlarsa, çok fazla konuşuyor olabilirsiniz; ona bir soru sormayı deneyin.

11 Buluştuktan sonra onlarla iletişime geçin.

Biriyle harika bir bağlantı kurarsanız, iletişim bilgilerini paylaşmanızı ve onunla tanışmanın ne kadar güzel olduğunu anlatan bir metni veya e-posta göndermesini isteyin.
 • Bir iş görüşmesini tamamladıysanız onlara bir teşekkür notu gönderin ve iş fırsatı konusunda ne kadar heyecanlı olduğunuzu anlatın.

Bölüm 2: İyi ilk izlenimler neden önemlidir?​

İyi ilk izlenimler neden önemlidir.jpg

Olumlu bir izlenim, başkalarının sizin hakkınızda iyi şeyler düşünmesine neden olabilir.

Birisi hakkında ilk izlenim oluşturduğunuzda, onun ilk görüşmenizde verdiği sınırlı bilgiden uzaklaşmış olursunuz. Profesyonel veya akademik bir ortamda, ilk izlenimlerin gelecekteki iş fırsatlarınız veya işbirlikleriniz üzerinde büyük etkisi olabilir.
 • Özel bir ortamda kişinin kim olduğu ve masaya ne getirdiği, olumlu bir ilk izlenimden daha önemli olabilir. Başlangıçtan itibaren özgün olmaya çalışın.
 • Klinik psikolog Dr. Sarah Schewitz, flört ederken ilk izlenimlerin kendinize şu soruyu sormanın bir yolu olabileceğini söylüyor: "Güvendeyse, nazik mi?" Birlikte olmak istediğim türden bir insan mı?”

Bölüm 3: Kötü Bir İlk İzlenimden Kurtulmak​

Kötü Bir İlk İzlenimden Kurtulmak.jpg

1 Kabul edin ve harekete geçip geçmeyeceğinize karar verin.

Herkes hata yapar ve tanıştığınız herkesi memnun etmek zorunda değilsiniz. Yarattığınız izlenim çok da önemli görünmüyorsa, bunu bir kenara bırakıp yolunuza devam etmek en iyisi olabilir. Bir partide ya da sokakta biri üzerinde kötü bir izlenim bıraktıysanız belki de en iyi tepki hiç tepki vermemektir.
 • Arkadaşlarınıza veya orada bulunan diğer insanlara etkileşim hakkında ne düşündüklerini sorun. Eğer onlar bunun hakkında hiçbir şey düşünmediyse, muhtemelen endişelenecek bir şeyiniz yoktur.
 • Bir dahaki sefere o kişiyle etkileşime geçtiğinizde derin bir nefes alın, gülümseyin ve kendiniz olun. Yanlış anlaşılmalar zamanla düzelecektir.

2 Hatanızı kabul edin ve gerekirse özür dileyin.

Özür dilemeye karar verirseniz, onlarla tanıştığınızda neden oyun dışı kalmış olabileceğinize dair kısa bir açıklama yapın.
 • "Anlattığım şaka için özür dilerim, seni kırmak istemedim" veya "Çok sert davrandıysam özür dilerim, seni rahatsız etmek istemedim" diyebilirsiniz.
 • Riskli bir ilk buluşma için gereğinden fazla özür dilememeye çalışın; bu, diğer kişiyi size güven verme zorunluluğu gibi rahatsız edici bir duruma sokabilir.

3 Geleceğe odaklanın ve zaman içinde tutarlı olun.

Kötü bir ilk izlenimin üstesinden gelmek zaman alır ve tutarlı olumlu etkileşimler gerektirir. Zaman içinde nazik, olumlu ve eğlenceli olmak, diğer kişinin bu ilk etkileşimi geçmişte bir anlık bir olay olarak yeniden yorumlamasına olanak tanıyabilir.
 • Geleceğe odaklanmak için, bir dahaki sefere yeni biriyle tanıştığınızda işleri nasıl farklı yapabileceğinizi düşünün.
 • Kişisel bakım uygulamaya zaman ayırın ve kendiniz hakkında daha olumlu hissetmenize yardımcı olabilecek şeyler planlayın.

Kaynaklar​

 1. https://www.apa.org/gradpsych/2012/09/first-impression
 2. https://www.apa.org/gradpsych/2012/11/first-impressions
 3. https://www.psychologicalscience.org/observer/how-many-seconds-to-a-first-impression
 4. https://www.coursera.org/articles/what-to-wear-to-an-interview
 5. https://www.artofmanliness.com/character/etiquette/importance-of-punctuality/
 6. https://ung.edu/career-services/onl...view-well/tips-for-a-successful-interview.php
 7. https://www.canr.msu.edu/news/eye_contact_dont_make_these_mistakes
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5390711/
 9. https://www.waldenu.edu/online-bachelors-programs/bs-in-psychology/resource/the-power-of-smiling
 10. https://www.psychologytoday.com/us/blog/changepower/201605/the-9-superpowers-your-smile
 11. https://www.psychologytoday.com/us/blog/cutting-edge-leadership/201206/there-s-magic-in-your-smile
 12. https://www.psychologytoday.com/intl/blog/spycatcher/201108/body-language-basics
 13. https://www.businessinsider.com/body-language-tricks-appear-more-confident-2016-3#-5
 14. https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/1948550613502990
 15. https://time.com/6280607/small-talk-tips-benefits/
 16. https://www.psychologytoday.com/us/...s/201810/how-be-yourself-in-five-simple-steps
 17. https://hbr.org/2022/07/how-to-get-comfortable-being-yourself-at-work
 18. https://www.gottman.com/blog/3-ways-to-keep-your-relationship-in-the-positive-perspective/
 19. https://www.mayoclinic.org/healthy-...ement/in-depth/positive-thinking/art-20043950
 20. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0022103110002568
 21. https://psychcentral.com/lib/become-a-better-listener-active-listening
 22. https://hbr.org/2013/10/the-power-of-restraint-always-leave-them-wanting-more
 23. https://www.inc.com/jessica-stillman/9-ways-to-fix-a-bad-first-impression.html
 24. https://www.artofmanliness.com/people/social-skills/how-to-recover-from-a-bad-first-impression/


Siz de harika ilk izlenimlerin gücünü keşfedin ve deneyimlerinizi bizimle paylaşın! Etkileyici karşılamalarınızı ve unutulmaz anılarınızı bizimle yorumlarda paylaşarak diğer okuyuculara ilham verin. Her karşılaşma bir fırsattır, unutmayın!

Yazar hakkında
BilgiPlatosu
 • Okur, araştırır ve yazar.
 • BencahilCom konseptinin kurucusu.
 • Bildiğim tek şey hiç bir şey bilmediğimdir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yaparak fikrinizi belirtebilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrimiçi üyeler
26
Çevrimiçi ziyaretçiler
234
Toplam
260

Makale bilgisi

Yazar
BenCahil
Makale okuma süresi
5 dk
Görüntüleme
56
Son Güncelleme

BenCahil tarafından daha fazla makale

Forum istatistikleri

Konular
3,111
Mesajlar
3,352
Görüntüleme
199,881
Üyeler
2,770
Son üye
hardihardi77

Nasıl Yapılır istatistikleri

Kategoriler
91
Nasıl Yapılır? Makaleleri
54
Seriler
0
Görüntüleme
6,857
Yorumlar
1
Değerlendirmeler
0
İncelemeler
0

Kaynak İstatistikleri

Toplam Kaynaklar
1,038
Toplam İnceleme
0
Toplam İndirmeler
113
Son 24 Saatteki İndirmeler
0

Bağlantı dizini istatistikleri

Kategoriler
137
Bağlantılar
194
Görüntüleme
14,195
Tıklamalar
25
Yorumlar
1
Derecelendirmeler
1
İncelemeler
0