• Merhaba Ziyaretçi,

  Nasıl Yapılır bölümündeki makaleler bir topluluk projesidir.

  Buradaki tüm makalelere katkıda bulunabilir veya yeni makale açabilirsiniz. Makaleleriniz yayınlanmadan önce editörlerimiz tarafından incelenir.

  Yazar rütbesi almak için 100 içerik sahibi olmanız gerekmektedir. Makalelere yapılan katkılar ve ortak yazarlıklar bu sayıya dahildir. İçerik girmeden önce lütfen yazar kılavuzumuzu okuyun. >> Yazar Kılavuzu
Hayatınızdaki bazı yapılar rahatlatıcı olabilir, ancak günlerinizin sıkıcı ve tekrarlayıcı olmaya başladığını hissettiğinizde, bazı şeyleri biraz değiştirmenin zamanı gelmiş olabilir. Konfor bölgenizden çıkmak ve rutininize biraz kendiliğindenlik katmak, işleri öngörülemez ve eğlenceli hale getirebilir. Eski alışkanlıklardan kurtulup günlük hayatınızı yeniden canlandırmanın en iyi yollarını sizin için derledik.

Adım 1: Rutinlerinizin bir listesini yapın​

Rutinlerinizin bir listesini yapın.jpg

Hayatınızın biraz gevşemeye ihtiyacı olabilecek alanlarını belirleyin

Hangi kalıpları tekrarlıyorsunuz? Mantıksız görünebilir, ancak rutin gibi görünen bir şeyi her yaptığınızda not almak, nerede gevşemeye başlayabileceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.
 • Kendinize şu soruları sorun: Her gün aynı rotadan mı yürüyorum? Derslerde aynı sırada mı oturuyorum? Öğle yemeği için de aynı şeyleri mi getireceğim yoksa aynı yemeği mi bir restoranda sipariş edeceğim?
 • Faaliyetlerinizi not edin. Evde mi oturuyorsunuz yoksa aktif misiniz?
 • Rutinleri belirlemekte zorlanıyorsanız aile üyelerinizden veya arkadaşlarınızdan alışkanlıklarınızı belirtmelerini isteyin.

Adım 2: Sizi değişimden alıkoyan kaygıları yazın​

Kendinize şu soruyu sorun: "Değişimin nesi bu kadar korkutucu?"

Bu endişelerinizi rutininizdeki adımların yanına yazın. Mümkün olduğunca spesifik olmaya çalışın. Kendinizle ilgili yargılarınızı ve sınırlayıcı inançlarınızı anlamak, olumsuz iç sesinizin sizi gerçek bir dış sınırlamadan (zaman veya para gibi) ziyade kendiliğindenlikten alıkoyduğunu fark etmenizi sağlar.
 • Kendinize bir sorun: Bir yabancının yanında oturmanın ve sohbete kapılmanın nesi korkutucu? Seni o yeni restoranı ziyaret etmekten alıkoyan ne?

Adım 3: Zihniyetinizi değiştirmek için rutininize birkaç yeni aktivite ekleyin​

Minnettarlığa ve mevcut olmaya dayalı küçük alışkanlıklar yaratın

Kendiliğindenliğin bir kısmı açıklıkla ilgilidir; anın tadını çıkarmak için kendinizi özgürleştirmek ve bakış açınızı pozitifliğe doğru değiştirmek. Egzersiz yaparak veya meditasyon yapmayı öğrenerek daha büyük bir rutin değişimi ekleyin veya aşağıdaki daha küçük alışkanlıklardan bazılarını deneyebilirsiniz.
 • İşe giderken güzel bir şeyin fotoğrafını çekin.
 • En az haftada bir kez sizin için iyi giden üç şeyi ve bunların iyi gitmesine neyin katkıda bulunduğunu yazın.
 • Keyifli bir aktivite seçin (kitap okumak, en sevdiğiniz TV dizisini izlemek gibi) ve bunu akşamınıza planlayın, böylece gününün sonunda sabırsızlıkla bekleyebileceğiniz bir şey olsun.

Adım 4: Rutinden Tamamen Kopma

Yeni Deneyimlere Adım Atma Zamanı

Rutininden tamamen koparak gerçek bir boş zaman ayırın. Bir saat, bir öğleden sonra veya istediğin kadar süreyle rahatlamak ve yeni şeyler denemek için zaman ayırın. Faaliyetleri planlamaktan kaçının ve nelerin ortaya çıkacağını görün! Belirli alışkanlıklar, egzersiz, düzenli öz bakım, meditasyon veya dua gibi alışkanlıklar, üretken ve rahat hissetmemizi sağlayabilir, ancak boş zaman bırakmak yaşama bakış açınızı tazeleyebilir.
 • Bu zamanı bir derse katılmak veya her zaman denemek istediğiniz bir hobi hakkında bilgi edinmek için kullanın.
 • Şehirde dolaşın ve göz atabileceğiniz harika yerler veya etkinlikler olup olmadığına bakın.
 • Kendinize ev işlerinden bir gün izin verin ve yürüyüşe çıkın, özenle hazırlanmış bir yemek pişirin veya bunun yerine video oyunları oynayın.

Adım 5: İsteklere ve anlık fikirlere göre hareket edin​

İsteklere ve anlık fikirlere göre hareket edin.jpg

Ne yapmak istediğinize dair duygulara uyum sağlayın

Gece geç saatlerde pizza yemek veya hafta sonu vejetaryen olmak için can atıyorsanız sizi durduran ne? Bir şeyleri yapmamak için nedenler bulmak kolaydır. Kaprisinizin sonunda başarısız olup olmayacağı ya da seçiminizden pişman olup olmayacağınız konusunda endişelenmek yerine, sadece onun peşinden gidin.
 • Fikirlerinizi ve isteklerinizi bir kenara bırakmak yerine kendinize bir şey hakkında ne hissettiğinizi sorarak başlayın.
 • Sağduyu kullanın. Yasadışı, son derece sağlıksız veya sizi tehlikeye sokan dürtülere göre hareket etmeyin.

Adım 6: Yeni insanlarla bağlantı kurun​

Bir yabancıyla sohbet edin veya tanıdıklarınızı etkinliklere davet edin

Bir rutinin içinde sıkışıp kalmak kendinizi yalnız hissetmenize neden olabilir; bu nedenle bir daha dışarı çıktığınızda veya evde bir akşam geçirmeyi planladığınızda, birinden size katılmasını isteyin. Araştırmalar, diğer insanlarla etkileşimde bulunmanın, hatta işe giderken yabancılarla konuşmanın olumlu duygularınızı artırabileceğini gösteriyor.
 • Ortalama bir geceniz verandada birkaç bira içmeye veya akşam yemeği pişirmeye benziyorsa, iletişiminizi kaybettiğiniz veya daha iyi tanımak istediğiniz eski bir arkadaşınızı dahil ederek bunu önemli bir etkinliğe dönüştürün.
 • Çevreniz hakkında sorular sorarak bir yabancıyla sohbet başlatın. Örneğin, eğer bir kafedeyseniz şöyle bir şey demeyi deneyin: “Vay canına, bugün sıra gerçekten çok uzun. Burayı hiç bu kadar meşgul gördünüz mü?”

Adım 7: Bir arkadaşınız sizden bir şey yapmanızı istediğinde evet deyin​

Kelime dağarcığınızdan "hayır" kelimesini çıkarmak, bir olasılıklar dünyasının kapılarını açar.

Bir dahaki sefere bir arkadaşınız sizden yeni bir restoran denemenizi veya film izlemenizi istediğinde evet deyin. Evet demenin, kendinizi sizi derinden rahatsız edecek şeyleri yapmaya zorlamak anlamına gelmediğini unutmayın; bu hoşunuza gidebilecek ama asla fırsat bulamadığınız şeyleri yapmaya kendinizi zorlamakla ilgilidir.
 • Kendi çıkarına en uygun şekilde hareket et. Karanlıkta parlayan balon çılgınlığına gitmeye kesinlikle niyetiniz yoksa veya o restorana paranız yetmiyorsa gitmeyin.
 • Beğendiğiniz aktiviteler veya yeni yerler buldukça enerjinizi bu fırsatları yakalamaya odaklayın. Hayatı daha telaşlı veya zorlu değil, daha keyifli hale getirmek için kendiliğindenliğinizi kullanın.

Adım 8: Bir arkadaşınızla doğaçlama bir maceraya çıkın​

Bir yere varıncaya kadar belirli bir aktiviteyi seçmek için bekleyin

Aşırı planlamadan kaçınarak planlamanın bir angarya gibi gelmesinin önüne geçebilir, kendinizi yeni ve heyecan verici fırsatlara açık tutabilirsiniz. Şehrin yabancı bir yerinde bir arkadaşınızla buluşmayı ve günü keşfederek geçirmeyi teklif edin. Ne bulacağını asla bilemezsin!
 • Öğle yemeği için şehir merkezinde buluşun ve önceden planlama yapmak yerine bir restorana karar vermek için etrafta dolaşın.
 • Belirli bir varış noktası seçmek yerine şehrinizde yürüyüş turuna çıkın.
 • Bir sinemaya gidin ve oraya vardığınızda izlemek için bir film seçin.
 • İkinci el bir mağazaya veya antika pazarına bakın ve bulabileceğiniz en çılgın şeyi arayın.

Adım 9: Çalıştığınız, ders çalıştığınız veya yemek yediğiniz yeri değiştirin​

Yeni bir bakış açısı kazanmak için çevrenizi değiştirin

Çalıştığınız veya okuduğunuz yeri değiştirmek, beyninizin bilgiyi işleme ve saklama yeteneğini geliştirmenize bile yardımcı olabilir. Küçük bir değişiklik yaptığınızda kendinize bakın. Değişiklik sizi daha iyi mi yoksa daha endişeli mi hissettiriyor?
 • Çalışmak için farklı bir rota kullanın.
 • Öğle yemeğinizi kafeteryada yemek yerine dışarıda pikniğe gidin.
 • İşten sonra doğrudan eve gitmek yerine bir arkadaşınızı arayın ve şehir merkezinde bir şeyler içmek için buluşun.
 • Kahve dükkanı yerine kütüphanede ders çalışın.

Adım 10: Programsız bir geziye çıkın​

Yeni Maceralara Açık Olmak İçin Planlanmamış Rotalara Çıkın

Rutinden kopmak için kendinize yeni maceralara açık olacak şekilde zaman ayırın. Yakın tatiller için, sadece arabaya atlayın ve beğendiğiniz bir yeri keşfene kadar sürün. Yurtdışı veya uzak yerlere yapılan geziler için, sadece uçak bileti almak, konaklama bulmak gibi minimum lojistik detayları planlayın. Yeni bir yere vardığınızda, ne yapmak istediğiniz konusundaki içgüdülerinizi takip edin.
 • Ne yapmanız gerektiği konusunda yerel birinden tavsiye isteyin veya konser, festival ve etkinliklerin listeleri için yerel bir gazeteye göz atın.
 • Bir noktaya vardığınızda eğlenceli etkinlikleri seçmek için telefonunuzdaki uygulamaları haritalarken "yakınımdaki" özelliğini kullanın.
 • Seyahate çıkmak için çok fazla para harcamanıza gerek yok. Bitişik kasabada bir hafta sonu geçirin veya manzaralı bir sürüşe çıkın.


Yeni deneyimlere açık olun! Rutinlerden kurtulmak, hayatınıza heyecan katmanın başlangıcıdır. Ne bekliyorsunuz? Yorumlarınızı ve kendi deneyimlerinizi bizimle paylaşın!

Yazar hakkında
BilgiPlatosu
 • Okur, araştırır ve yazar.
 • BencahilCom konseptinin kurucusu.
 • Bildiğim tek şey hiç bir şey bilmediğimdir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yaparak fikrinizi belirtebilirsiniz.

Çevrimiçi Yöneticiler

Online istatistikleri

Çevrimiçi üyeler
104
Çevrimiçi ziyaretçiler
1,296
Toplam
1,400

Makale bilgisi

Yazar
BenCahil
Makale okuma süresi
5 dk
Görüntüleme
95
Son Güncelleme

Makaleye katkıda bulunanlar

BenCahil tarafından daha fazla makale

Forum istatistikleri

Konular
3,121
Mesajlar
3,367
Görüntüleme
200,383
Üyeler
2,771
Son üye
testeo

Nasıl Yapılır istatistikleri

Kategoriler
91
Nasıl Yapılır? Makaleleri
54
Seriler
0
Görüntüleme
6,889
Yorumlar
1
Değerlendirmeler
0
İncelemeler
0

Kaynak İstatistikleri

Toplam Kaynaklar
1,047
Toplam İnceleme
0
Toplam İndirmeler
116
Son 24 Saatteki İndirmeler
3

Bağlantı dizini istatistikleri

Kategoriler
137
Bağlantılar
194
Görüntüleme
14,215
Tıklamalar
25
Yorumlar
1
Derecelendirmeler
1
İncelemeler
0