• Merhaba Ziyaretçi,

  Nasıl Yapılır bölümündeki makaleler bir topluluk projesidir.

  Buradaki tüm makalelere katkıda bulunabilir veya yeni makale açabilirsiniz. Makaleleriniz yayınlanmadan önce editörlerimiz tarafından incelenir.

  Yazar rütbesi almak için 100 içerik sahibi olmanız gerekmektedir. Makalelere yapılan katkılar ve ortak yazarlıklar bu sayıya dahildir. İçerik girmeden önce lütfen yazar kılavuzumuzu okuyun. >> Yazar Kılavuzu
Bir kişinin özgün olması, nasıl hissettiğini gerçekten gösterecek şekilde hareket ettiği anlamına gelir. Bunu, farklı insanların yanında farklı yüzler sergilemek ya da kişiliklerini bağlama göre uyarlamak yerine yaparlar. Kişisel özgünlük, temel inançlarınızın ve kişiliğinizin günlük ifadesidir. Özgün olmak için kendinizi olduğunuz gibi kabul etmeniz ve başkalarına saygılı davranmanız gerekir. Otantik insanlar tutarlı bir değerler dizisi sergilerler ve davranışlarını bir konuşmadan diğerine değiştirmezler.

Bilmeniz Gerekenler​

 • Kendinizle daha fazla temasa geçmek için kendinizi kabul etmeye çalışın, kişisel değerlerinize göre hareket edin, öz saygınızı geliştirin ve kişisel gelişiminize öncelik verin.
 • Özgün bir şekilde hareket etmek için mevcut olmaya, sezgilerinize güvenmeye, dürüstçe düşüncelerinizi ifade etmeye ve gerektiğinde savunmasız olmaya odaklanın.
 • Kendiniz olun (sosyal toplantılarda bile!) İlişkilerde uzun vadeli kalın ve yalan söylemekten kaçının.

Bölüm 1/3:

Özgün Benliğinizle Etkileşime Geçin​

Otantik Benliğinizle Etkileşime .jpg

1 Kendinizi olduğunuz gibi kabul edin.

Kendinizi kabul etmek çoğu zaman zihinsel bir tutum ayarlaması gerektirir. Kendinizi eleştirirken daha sakin olmaya veya kendinizi başkalarından farklı görmeye çalışın. Benzersiz bir birey olarak kim olduğunuzu kabul etmeye ve takdir etmeye odaklanın. Bu, kişiliğinize uygun özgün davranışlara yol açacaktır.[1]
 • Bu, kusurlarınızı kabul etmeyi de içerir. Kendinizle barışık olmak, mükemmel olmadığınızı kabul etmenizi gerektirir ve tuhaflıklarınızı ve kişiliğinizin farklı yönlerini benimsemeniz gerektiği anlamına gelir.
 • Örneğin, arkadaşlarınızınkinden farklı hobileriniz veya ilgi alanlarınız varsa bunda bir sakınca yoktur. İlginizi çeken şeyleri keşfedin ve zamanla aynı tutkuları paylaşan diğer insanlarla tanışacaksınız.

2 Kendinize olan saygınızı destekleyin.

Her insanın geçerli düşünceleri, fikirleri yetenekleri vardır ve benzersiz şekillerde akıllıdırlar. Eğer kendinizden şüphe duyuyorsanız ya da kendinize güvenmiyorsanız kişiliğinize uygun bir şekilde davranmanız zordur.[2] Saygın kişiler genellikle kendinden emin olduğunu düşündükleri insanlar gibi davranmaya çalışırlar veya kendilerine aşırı güveniyormuş gibi davranıp hareket ederler. Bu, özgünlüğün önemli bir işaretidir.
 • Örneğin, özsaygısı zayıf olan kişiler, daha popüler insanlarla aynı şekilde giyinir veya popüler olduğunu düşündükleri kişilerle aynı türde müzik dinlerler. Bunun yerine, başkaları paylaşsa da paylaşmasa da kendi ilgi alanlarınızın peşinden gidin.
 • Duygusal yükünüz varsa, düşünmek için kendinize zaman tanıyın ve mümkünse yolunuza devam edin. Gerekirse bir terapist veya danışmanla konuşun.

3 Kişisel inanç ve değerlerinize göre hareket edin.

Otantik insanlar ahlaki pusulaları ve kişisel inançları ile iletişim halindedir. Bu, dini inançları, ahlaki inançları ve diğer türden inançları içerir. Bu inançlar günlük davranışlarınızda açıkça görülmelidir. Pek çok kişi, partnerinin, ebeveyninin veya arkadaşının inançlarını, sizin için doğru olup olmadığını düşünmeden benimser.[3]
 • Örneğin, tüm insanlara eşit davranılması gerektiğini söylerken belirli türdeki insanlara karşı bariz bir küçümseme gösterirseniz, samimi olarak algılanmazsınız. Ya da arkadaşlarınız alkol alıyorsa veya yemenin etik olmadığını düşündüğünüz türde yiyecekler yiyorsa, onlardan durmalarını veya bu durumdan özür dilemelerini isteyin.
 • Sizi neyin mutlu ettiğini ve en çok ne zaman gurur duyduğunuzu belirleyerek değerlerinizi bulun. Ne zaman tatmin olduğunuzu anlayın.
 • Ayrıca dünyaya nasıl geri vermek istediğinizi de düşünebilir, ardından bunu zamanınızı ve enerjinizi nasıl harcamak istediğinize dair bir kılavuz olarak kullanabilirsiniz.[4]

4 Kişisel gelişime zaman ayırın.

Kişisel gelişimde bulunabilecek çok fazla özgünlük vardır. Sizi tatmin eden ilgi alanlarının peşinde koşabilirsiniz. Bu, dersler, gönüllülük veya hobiler yoluyla yapılabilir.[5]
 • Bunun tersine, özgün olmayan insanlar, popüler olduğuna ya da sosyal olarak kendilerinden talep edildiğine inandıkları her şeyin peşinden gitmek adına sıklıkla ilgilerini çeken şeyleri ihmal ederler.
 • Kendinize iyi baktığınızda, zamanınızı ve enerjinizi nasıl harcadığınıza dikkat ettiğinizde, genellikle fiziksel ve zihinsel olarak daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz. Muhtemelen daha üretken ve motive olacaksınız. [6]

Bölüm 2/3:

Özgün Davran​

Özgün davranmak.jpg

1 Kendinizi hangi koşullarda bulursanız bulun, tamamen orada olun.

Orada olmak daha fazla özgünlüğe yol açacaktır çünkü deneyimlere, konuşmalara ve etkileşimlere tamamen odaklanabileceksiniz. Şu anda yaşıyorsunuz, ne geçmiş ne gelecekte - ANI YAŞAYIN.[7] Etkileşim kurduğunuz kişiler, orada olduğunuzu bilecek ve bunu kişisel özgünlüğün bir işareti olarak algılayacaktır.[8]
 • Öte yandan, özgün olmayan insanlar kişilerarası etkileşimler sırasında zihinlerinin başka yere gitmesine izin verme eğilimindedir. Kişilerarası ortamlarda bu davranış samimiyetsiz veya kaba olarak algılanabilir.

2 Davranış ve ilişkiler söz konusu olduğunda sezgilerinize güvenin.

Sezgi, karar vermenize yardımcı olan ve davranışınızı bilgilendiren iç ses veya içgüdüsel tepkidir. Etik kararlar açısından kişisel sezgileriniz, kişisel kararlar alırken size rehberlik edecek bir "ahlaki pusula" da oluşturabilir.[9]
 • Sezgilerinizi takip etmek, popüler görüş veya sosyal beklenti olarak algıladığınız şeylere dayalı kararlar vermek yerine tutarlı kararlar vermenize ve istikrarlı bir şekilde hareket etmenize yardımcı olacaktır.

3 Düşüncelerinizi ve duygularınızı ifade edin.

Sizin için önemli olduğunda fikriniz hakkında konuşun. Özgün insanlar, bir sorunları olduğunda ya da bir şeyi takdir ettiklerinde düşüncelerini rahatlıkla söyleyebilir ve iletişim kurabilirler.[10] Fikrinizi söylemekten çekiniyorsanız veya genellikle yalnızca etrafınızdakilerin duymayı beklediğini düşündüğünüz şeyleri söylediğinizi fark ederseniz, büyük olasılıkla orijinal olmayan bir şekilde davranıyorsunuz demektir.
 • Örneğin etrafınızdakilere şükranlarınızı ifade edin. Şöyle bir şey demeyi deneyin: "Anne ve baba, geçen ay araba ödemelerimde bana yardımcı olduğunuz için teşekkür etmek istedim. Paranın kısıtlı olduğunu biliyorum ama ekstra nakit benim için büyük bir fark yarattı.”

4 İhtiyacınız olduğunda insanlardan yardım isteyin.

Mükemmel olmayın ve gerektiğinde yardım isteyin. Özgünlük mükemmellikle aynı şey değildir. Etrafınızdakilerden yardım istemek alçakgönüllülüğün ve özgünlüğün bir işaretidir ve hayatınızdaki insanların becerilerine ve yeteneklerine saygı duyduğunuzu gösterir.[11]
 • Örneğin, zihinsel sağlığınızla mücadele ediyorsanız ve bir arkadaşınız profesyonel bir danışmansa, ona danışmanlık veya terapi için iletişime geçebileceğiniz bir uzman önerip öneremeyeceğini sorun.
 • Veya arabanızda sürekli sorun yaşıyorsanız, olarak araba tamircisi olarak çalışan iş arkadaşınızla iletişime geçin.
 • Bir iş ortamında, ihtiyaçlarınızı onlara bir yük olarak değilde bir şeyler yapmaya davet olarak iletirseniz, meslektaşlarınızın yardımını almak daha kolay olur.[12]

5 Savunmasız ol.

Başkalarına güvenmeye başladıkça kendinizle ilgili kişisel bilgileri paylaşın ve kusurlarınız konusunda açık olun. Gerekmiyorsa her şeyi açıklamayın. Eğer gerçek benliğinizi gizli tutarsanız, özgün bir ilişki kurmakta zorlanacaksınız. [13]

Bölüm 3/3:

İnsanlara Samimi Bir Şekilde Davranın​

_60e0b12f-dc11-4197-9686-1fe2267.jpg

1 Sosyal işlevler için farklı bir yüz veya kişiliğe bürünmeyin.

Özgün olabilmek için tüm sosyal ve kişisel ilişkilerde kendiniz olun. Yeni tanıdıklarınızı etkilemek için başkalarının sizden hareket etmenizi istediğini düşündüğünüz şekilde davranmak veya şişmiş bir egonuz varmış gibi davranmak cazip gelebilir. Ancak bu davranışlar özgün değildir ve diğer insanlar bunu hızla anlayacaktır. [14]
 • Elbette, belirli insanlara karşı davranışlarınızı ve kelime dağarcığınızı biraz değiştirmeniz doğaldır. Patronunuzla, partneriniz veya eşinizle konuştuğunuzdan farklı konuşursunuz.

2 Kesinlikle gerekli olmadıkça yalan söylemeyin .

Dürüstlük özgünlüğün önemli bir bileşenidir. Yalan söylemek davranışınızın rutin bir parçasıysa, eninde sonunda arkadaşlarınız ve hayatınızdaki diğer insanlar bunu anlayacaktır. Büyük ihtimalle yalanlarınızı çok asılsız bulacaklar. [15]
 • Duruma bağlı olarak bir veya iki yalana rağmen özgün kalabilirsiniz. Örneğin, bir akşam yemeği partisine katıldıysanız ancak yemeği tatsız bulduysanız, “Çok aç değilim; Sadece salata yiyeceğim."

3 Uzun vadeli ilişkiler sürdürün.

Diğer insanlarda güven ve saygı oluşturun. Özgünlüğün önemli bir işareti, romantik ve profesyonel ilişkilerin yanı sıra kalıcı arkadaşlıklar kurma ve sürdürme yeteneğidir. Uzun vadeli ilişkiler bir gecede kurulmaz, ödüllendirici ve kendini onaylayan ilişkilerdir.[16]
 • Özgün olmayan insanlar genellikle uzun vadeli ilişkiler sürdüremezler. Gösteriş yapmak, yalan söylemek veya tutarlı kişisel değerlere sahip olmamak gibi özgün olmayan davranışlar, kalıcı ilişkilerin oluşmasını engelleyebilir.
 • Reddedilmeyi kabul etmeyi öğrenin. Reddedilme korkunuz yoksa ilişkiyi sürdürmek daha kolay olacaktır.
Özgünlüğünüzü keşfetmek için bu rehberi kullanın ve deneyimlerinizi paylaşın. Sizinle benzer düşünenleri bulmak ve birbirimize destek olmak için yorumlarınızı bekliyoruz. Kendi özgün yolculuğunuzda ilerlemeye hazır mısınız?

Yazar hakkında
BilgiPlatosu
 • Okur, araştırır ve yazar.
 • BencahilCom konseptinin kurucusu.
 • Bildiğim tek şey hiç bir şey bilmediğimdir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yaparak fikrinizi belirtebilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrimiçi üyeler
10
Çevrimiçi ziyaretçiler
171
Toplam
181

Makale bilgisi

Yazar
BenCahil
Makale okuma süresi
5 dk
Görüntüleme
85
Son Güncelleme

BenCahil tarafından daha fazla makale

Forum istatistikleri

Konular
3,111
Mesajlar
3,352
Görüntüleme
199,881
Üyeler
2,770
Son üye
hardihardi77

Nasıl Yapılır istatistikleri

Kategoriler
91
Nasıl Yapılır? Makaleleri
54
Seriler
0
Görüntüleme
6,857
Yorumlar
1
Değerlendirmeler
0
İncelemeler
0

Kaynak İstatistikleri

Toplam Kaynaklar
1,038
Toplam İnceleme
0
Toplam İndirmeler
113
Son 24 Saatteki İndirmeler
0

Bağlantı dizini istatistikleri

Kategoriler
137
Bağlantılar
194
Görüntüleme
14,195
Tıklamalar
25
Yorumlar
1
Derecelendirmeler
1
İncelemeler
0