• Merhaba Ziyaretçi,

  Nasıl Yapılır bölümündeki makaleler bir topluluk projesidir.

  Buradaki tüm makalelere katkıda bulunabilir veya yeni makale açabilirsiniz. Makaleleriniz yayınlanmadan önce editörlerimiz tarafından incelenir.

  Yazar rütbesi almak için 100 içerik sahibi olmanız gerekmektedir. Makalelere yapılan katkılar ve ortak yazarlıklar bu sayıya dahildir. İçerik girmeden önce lütfen yazar kılavuzumuzu okuyun. >> Yazar Kılavuzu
Boyun bölgesinde yatay çizgiler mi fark ediyorsunuz ve onlardan kurtulmak mı istiyorsunuz? Doğru yere geldiniz! Boyun çizgileri her yaş grubundaki insanlar için tamamen normal olsa da, bu demek değil ki onlarla yaşamak zorundasınız. Bu makalede, bu sinir bozucu çizgilerin nedenlerini açıklayacağız ve onlardan kurtulmak için evde yapılabilecek en iyi kozmetik tedavileri paylaşacağız. Ayrıca, yeni çizgilerin oluşmasını engellemek için üst düzey önleme ipuçları da sunacağız. Eğer boyun çizgilerinizi kalıcı olarak ortadan kaldırmaya hazırsanız, aşağı doğru kaydırın!

Bilmeniz Gerekenler​

 • Cildinizin dokusunu iyileştirmek için boynunuza haftada 1-2 kez peeling yapın .
 • Cildi dolgunlaştırmak ve kollajen üretimini artırmak için C vitamini, retinol ve peptitler gibi bileşenler içeren cilt bakım ürünlerini uygulayın.
 • Daha hızlı sonuçlar için lazerle yüzey yenileme, mikro iğneleme veya Botoks enjeksiyonları için lisanslı bir dermatoloğa başvurun.
 • Her gün SPF 30'lu geniş spektrumlu güneş koruyucu uygulayarak sabah ve gece cildinizi nemlendirerek boyun çizgilerinin oluşmasını önleyin.

Bölüm 1: Boyun çizgilerine ne sebep olur?​

Boyun çizgilerine ne sebep olur.jpg

1 Yaşlanma

Boyun bölgesindeki yatay çizgiler, cilt elastikiyetini kaybetmeye başladığında yaşlanma sürecinin normal bir parçasıdır. Zamanla, cildimiz daha az nem tutar ve doğal yağ üretimi azalır. Cilt kuru olduğunda kırışıklıklar ve kıvrımlar daha belirgin görünür.

2 Güneşe Maruz Kalma

Güneş ışığının UV ışınları cilde büyük ölçüde zarar verebilir. Boyun gibi bölgeler özellikle fazla miktarda güneşe maruz kalır ve bu da cilt hasarına yol açarak yaşlanma sürecini hızlandırabilir, erken yaşlanma belirtileri olan çizgiler ve kırışıklıklara neden olabilir.

3 Tekrarlayan Cilt Kırışıklıkları

Tüm yaş gruplarındaki insanlar yatay boyun çizgilerine sahip olsa da, bu tür kırışıklıklar gençler arasında giderek daha yaygın hale geliyor. "Teknoloji boyun" sürekli olarak cihazlarımıza bakmak için başımızı aşağıya eğmenin sonucudur. Bu, boyun cildini tekrar tekrar kıvırır ve sonunda çizgilerin oluşmasına neden olur.

Bölüm 2: Evde Uygulanabilecek Tedaviler​

Evde Tedaviler.jpg

1 Haftada 1-2 kez boynunuza peeling yapın.

Yüz temizleme fırçası veya peeling scrub kullanarak eski cilt hücrelerini nazikçe çıkararak cildin pürüzsüz ve taze görünmesini sağlayın. Cildinizi tahriş edebileceği için peelingi çok sık yapmaktan kaçının.
 • Alternatif olarak haftada iki kez boynunuza glikolik asitli bir temizleyici kullanın.
 • Düzenli peeling ayrıca boyun çizgilerini hedefleyen topikal cilt bakım ürünlerinin cildinize emilimini de artırabilir.
 • Eğer hassas bir cildiniz varsa, haftada sadece bir kez peeling yapın.

2 Hücre yenilenmesini teşvik etmek için sabahları C vitamini serumu uygulayın.

C vitamini gibi cilt hücresi yenilenmesini artıran antioksidanlar mevcut çizgileri en aza indirebilir ve cildinizin dokusunu iyileştirebilir. En fazla faydayı görmek için sabah yüzünüzü yıkadıktan sonra ve güneş koruyucu uygulamadan önce serumu boynunuza uygulayın.
 • Cildinizin kolayca emebileceği bir C vitamini formu olan L-askorbik asit içeren bir serum düşünün.
 • C vitamini serumunu SPF nemlendiriciyle eşleştirmek güneş koruyucunun koruyucu derecesini iki katına çıkarır. Daha da fazla koruma ve fayda için C vitaminini ferulik asit ve E vitamini gibi topikal bileşenlerle birleştirin.

3 Kollajen üretimini artırmak için geceleri retinol kremi kullanın.

Yüz, boyun ve göğüs bölgesi için formüle edilmiş bir retinol kremi bulun. Boyun bölgenizi temizleyip kuruladıktan sonra bezelye büyüklüğündeki retinol kremini boyun cildinize uygulayın. Retinol tahriş edici olabilir, bu nedenle başlangıç için üç güne bir kullanın. Daha sonra yavaş yavaş günlük uygulamaya geçin.
 • Retinol cildinizi güneş ışığına karşı hassas hale getirir. Retinol ürünlerini kullanırken her gün (dışarıya çıksanız da çıkmasanız da) SPF 30 sürmeyi unutmayın.
 • En etkili retinol ürünleri %0,5-1 arasında retinol içerir.
 • Retinol kollajen üretimini artırarak cildinizin taze ve dolgun görünmesini sağlar, bu da boyun çizgilerinin görünümünü en aza indirmeye yardımcı olur.

Bölüm 3: Boyun Çizgilerini Önleme​

Boyun Çizgilerini Önleme.jpg

1 UV hasarını önlemek için boynunuza her gün güneş koruyucu uygulayın.

SPF 30 veya daha yüksek olan geniş spektrumlu bir güneş koruyucu kullanın . Yüzünüzü, boynunuzu ve kulaklarınızı kaplamak için büyük bir üzüm büyüklüğünde bir parça güneş kremi kullanın. Dışarı çıkmayı planlasanız da planlamasanızda da her sabah boynunuza güneş kremi sürün.
 • Dermatologlara göre boyun çizgilerini önlemek için en iyi önleyici tedbir güneş kremidir.

2 Çenenizi yukarıda tutun ve sandalyenizde dik oturun.

İyi duruş, boyun çizgilerini önlemede önemli bir adımdır. Teknolojik cihazlarınızı kullanırken çenenizi yukarıda tutacak şekilde yükseltin ve kan dolaşımını sağlamak için her 15-30 dakikada bir ayağa kalkıp hareket edin.

3 Cildinizi esnek tutmak için boynunuzu günde iki kez nemlendirin.

Sabah ve akşam temizlendikten hemen sonra nemlendirici uygulayın . En iyi sonuçları elde etmek için hyaluronik asit ve peptitler gibi nemlendirici bileşenlerin yanı sıra C ve E vitaminleri gibi antioksidanları kullanın.
 • Sadece boynunuza özel bir krem almanıza gerek yok! İyi bir yüz kremi kullanabilirsiniz.

4 Boyun kaslarını güçlendirmek ve sertliği önlemek için boyun egzersizlerini deneyin.

Güçlü boyun kasları gevşek boyun cildini sıkılaştırmaya yardımcı olabilir, bu yüzden her gün basit egzersizler yapmak faydalı olabilir. Egzersizler ayrıca teknoloji boyun nedeniyle yaşadığınız herhangi bir ağrı veya sertliğe de yardımcı olabilir.
 • Çeneniz omzunuza bakacak şekilde başınızı sağa çevirin. Pozisyonda 2-3 saniye boyunca durun. Daha sonra sola dönün ve egzersizi tekrarlayın. Günde 2 set hedefleyerek esnetmeyi her yönde 10 kez tekrarlayın.
 • Kulağınızı omzunuza doğru hareket ettirecek şekilde başınızı bir tarafa eğin. Pozisyonda 15-30 saniye boyunca durun. Rahatlayın ve başlangıç pozisyonuna dönün, ardından başınızı diğer tarafa eğerek esnemeyi tekrarlayın.

Bölüm 4: Kozmetik İşlemler​

Kozmetik İşlemler.jpg

1 Kollajen üretimini teşvik etmek için lazerle yüzey yenileme tedavisini deneyin.

Kollajen üretimini artırmak cildinizi dolgunlaştırabilir, kırışıklıkların görünümünü azaltabilir ve cildinizin temelini güçlendirebilir. Birkaç lazer tedavisi seçeneği mevcuttur, bu nedenle hangisinin sizin için en iyi olduğunu bulmak için lisanslı bir dermatoloğa danışın.
 • Bir doktor ayrıca, kaç tedaviye ihtiyaç duyabileceğinizi ve optimum iyileşme için bunları ne kadar aralıklarla yaptırmanız gerektiğini de önerebilir. Tipik olarak, en iyi sonuçları görmek için yaklaşık bir ay arayla 2-3 tedaviye ihtiyacınız olacaktır.
 • Lazer tedavileri nispeten hızlı ayakta tedavi prosedürleridir. Bazıları çok az kesinti gerektirir veya hiç kesinti gerektirmez, ancak bu kullanılan lazer türüne bağlıdır.
 • Lazer tedavilerinin maliyeti, aldığınız türe bağlıdır.

2 Cildin üst katmanını derinlemesine peeling yapnak için kimyasal peeling yaptırın.

Dermatolog, cilt üzerine kimyasal bir çözüm uygulayarak cildin içine nüfuz etmesini sağlayacaktır. İlerleyen haftalarda cildiniz soyulacak ve altında daha iyileşmiş bir doku ile taze cilt ortaya çıkacaktır. Kimyasal peeling için farklı derinlikler bulunmaktadır; en uygun derinliği belirlemek için bir dermatolog ile seçenekleri tartışın.
 • Kimyasal peeling sonrası kızarıklık birkaç hafta sürebilir.

3 Mikro iğneleme seansları için bir dermatoloğa görünün.

Doktorunuz derinin üst katmanında küçük delikler oluşturmak için ince iğneli bir rulo veya kalem cihazı kullanacaktır. Cilt iyileştikçe kolajen üretimi artacak ve cildinizin dokusu iyileşecektir. Farklı iğne boyutları vardır, bu nedenle sizin için en iyi boyutu seçmek için dermatoloğunuzla görüşün.
 • İğnelerin zarar vermemesi için doktorunuz işlemden önce topikal bir uyuşturma maddesi uygulayacaktır. Daha sonra birkaç gün hafif ağrı ve kızarıklık yaşayabilirsiniz, ancak muhtemelen herhangi bir dinlenmeye ihtiyacınız olmayacaktır.

4 Lisanslı bir klinisyen veya dermatologdan Botox enjeksiyonları alın.

Botoks boyun kaslarınızı geçici olarak dondurarak onları gevşemeye zorlar. Bu, mevcut çizgilerin tedavi edilmesine ve çizgilerin oluşmasının önlenmesine yardımcı olabilir. Enjeksiyonlar minimal invaziftir ve iyi tolere edilir, ancak Botox'un etkisi 4-6 ay içinde geçer. Sonuçları korumak için düzenli enjeksiyonlara ihtiyacınız olacak.
 • Botoks sadece muayenehanede doktor gözetiminde uygulanmalıdır.

5 Cildinizi pürüzsüzleştirmek için dolgu enjeksiyonlarını deneyin.

Lisanslı bir klinisyen veya dermatolog, görünümlerini en aza indirmek için doğrudan boynunuzdaki yatay çizgilere hyaluronik asit dolgu maddesi enjekte edecektir. İşlem yaklaşık 10 dakika sürer ve kısa süreli şişlik ve morarmaya neden olabilir, ancak her ikisi de minimal düzeydedir ve iyi tolere edilir. Dolgu yaklaşık bir yıl dayanır, bu nedenle sonuçları korumak için düzenli olarak enjeksiyon yaptırmanız gerekir.Yatay boyun çizgileri konusunda daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? Deneyimlerinizi ve düşüncelerinizi paylaşın! Birlikte, genç ve sağlıklı bir cilt için adımlar atmaya devam edelim.

Yazar hakkında
BilgiPlatosu
 • Okur, araştırır ve yazar.
 • BencahilCom konseptinin kurucusu.
 • Bildiğim tek şey hiç bir şey bilmediğimdir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yaparak fikrinizi belirtebilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrimiçi üyeler
10
Çevrimiçi ziyaretçiler
288
Toplam
298

Makale bilgisi

Yazar
BenCahil
Makale okuma süresi
5 dk
Görüntüleme
77
Son Güncelleme

BenCahil tarafından daha fazla makale

Forum istatistikleri

Konular
3,217
Mesajlar
3,492
Görüntüleme
205,607
Üyeler
2,772
Son üye
fyska

Nasıl Yapılır istatistikleri

Kategoriler
91
Nasıl Yapılır? Makaleleri
54
Seriler
0
Görüntüleme
7,295
Yorumlar
1
Değerlendirmeler
0
İncelemeler
0

Kaynak İstatistikleri

Toplam Kaynaklar
1,139
Toplam İnceleme
0
Toplam İndirmeler
122
Son 24 Saatteki İndirmeler
0

Bağlantı dizini istatistikleri

Kategoriler
137
Bağlantılar
194
Görüntüleme
14,585
Tıklamalar
25
Yorumlar
1
Derecelendirmeler
1
İncelemeler
0