• Merhaba Ziyaretçi,

  Nasıl Yapılır bölümündeki makaleler bir topluluk projesidir.

  Buradaki tüm makalelere katkıda bulunabilir veya yeni makale açabilirsiniz. Makaleleriniz yayınlanmadan önce editörlerimiz tarafından incelenir.

  Yazar rütbesi almak için 100 içerik sahibi olmanız gerekmektedir. Makalelere yapılan katkılar ve ortak yazarlıklar bu sayıya dahildir. İçerik girmeden önce lütfen yazar kılavuzumuzu okuyun. >> Yazar Kılavuzu
Yeni Yıl Arifesini kutladıktan sonra , yeni yıl kararları üzerinde çalışmaya başlamanın zamanı geldi ! Yeni yıla taze bir başlangıç yapmanın yolunu arıyorsanız, görünüşünüzü değiştirmeyi, hayatınızı toparlamayı, hedefler ve niyetler belirlemeyi düşünün. Saçınızı kestirmek, giyilmemiş kıyafetlerinizi bağışlamak, bir egzersiz rutini başlatmak veya daha rastgele iyilik eylemleri gerçekleştirmek gibi şeyler yapabilirsiniz. Bir programa sahip olmak aynı zamanda görevde kalmanıza, daha fazlasını başarmanıza, düzenli bir gün geçirmenize ve pozitif kalmanıza yardımcı olması açısından da önemlidir; bu sizin mutlu hissetmenize yardımcı olabilir, bu daha sonra başkalarına da yayılır ve onların da aynı mutluluğu hissetmesine yardımcı olur. Küçük değişiklikler etrafınızdakileri olumlu yönde etkileyebilir, bu nedenle akıllıca seçim yapın. Hangi yaklaşımı tercih ederseniz edin, yeni yıla yenilenmiş ve odaklanmış hissederek başlamak harikadır, böylece önümüzdeki yılı göğüslemeye hazır olursunuz.

Adım 1: Görünümünü Güzelleştir​

Görünümünü Güzelleştir.jpg

1 Saçını Kestir​

Yeni yılın başında stilistinizle randevu ayarlayın. İnce bir dokunuş için süsler kullanabilir veya tamamen farklı bir görünüm için yeni ve cesur bir saç modeli seçebilirsiniz. Bu şekilde önümüzdeki yıl için kendinizi yenilenmiş hissedeceksiniz.
 • Örneğin, uzun, düz saçlarınız varsa, omuz hizasına kadar kesmeyi ve birkaç kat eklemeyi düşünün.
 • Kısa bir saç stiliniz varsa, hafif bir değişiklik için yanları daha da kısa kesmeyi düşünün. Mesela pixie kesime sahipseniz daha da kısa tutabilirsiniz.

2 Görünümde Yeni Bir Şeyler Dene​

Görünümünüzle ilgili yeni bir şeyler yapmak, yeni yıla girerken kendinizi güvende hissetmenize yardımcı olabilir. Cesur bir dudak rengi kullanmak, yeni bir yüz piercingi yaptırmak veya mevcut gözlük stilinizi değiştirmek gibi şeyler yapabilirsiniz. Tarzınıza ve bütçenize neyin uygun olduğunu bulun ve yeni bir şey deneyin!
 • Ayrıca saçınızı parlak bir renge boyayabilir, yeni kıyafetler almak için alışverişe çıkabilir veya yeni bir çift ayakkabıya yatırım yapabilirsiniz.

3 Egzersiz Rutini Başlat​

Mevcut sağlığınızı ve genel fitness hedeflerinizi düşünün ve bulunduğunuz duruma göre sağlığınızı iyileştirecek bir plan yapın. Örneğin her gün işten sonra 20 dakika yürüyüş yapmaya başlayabilir veya sonbaharda maraton koşmak için antrenman yapabilirsiniz. Basitçe ve yavaş yavaş başlayın, böylece hedeflerinize sadık kalabilirsiniz.
 • Eğer egzersiz yapmaya yeni başlıyorsanız yakınınızda bir spor salonu bulup haftada 3 kez gitmeye başlayabilirsiniz. Başlamak için her seferinde koşu bandında 20 dakika yürüyün.
 • Bir fitness tutkunuysanız, örneğin BMI'nızı iyileştirmeyi veya yıl sonuna kadar kas yapmayı hedefleyin.

Adım 2: Tutumunu Güncelle​

Tutumunu Güncelle.jpg

1 Şükran Pratiği​

Minnettarlık uygulamak genel olarak ruh halinizi iyileştirebilir ve hayata bakış açınızı iyileştirebilir
 • Hayatını şükranla doldurmak için her gün şükran pratiği yap.
 • Her gece uyumadan önce, minnettar olduğun 3 şeyi yaz ve hayatındaki insanlara minnettarlığını ifade et.
 • Örneğin, "Kedim için minnettarım" veya "Bugün güneş ışığı için minnettarım" gibi şeyler yazabilirsiniz.

2 Pozitif Onaylamalar​

Pozitif onaylamalar, gün boyunca hatırlatıcı olarak kullanabileceğiniz basit, kısa bir cümleyi ifade eder. Pozitif onaylamalar kullanmak zaman içinde özsaygınızı artırabilir ve bu da yeni bir yıla başlarken faydalıdır. Olumlu onaylamalarla çalışmak için, "Değerliyim" veya "Zorluklarla başa çıkabilirim " gibi işinize yarayacak bir ifade bulun. Sabahları ve gün boyunca şüphe etmeye başladığınızda ilk olarak kendinize bunu söyleyin.
 • Onaylamanızı özel yaşamınıza ve koşullarınıza göre uyarlayın. Örneğin, daha destekleyici bir arkadaş olmaya çalışıyorsanız, onayınız "Eğlenceli ve sadık biriyim" olabilir.

3 Rastgele İyilikler​

Rastgele iyilik eylemleri, diğer insanların gününe mutluluk getirmek için yapılan küçük, kasıtlı eylemlerdir. Bu eylemleri karşılığında hiçbir şey beklemeden, birinin gününü aydınlatmak için yapın. Bu, yeni yıla olumlu, şefkatli bir şekilde başlamanın harika bir yoludur.
 • Mümkünse sık sık rastgele iyilikler yapın.
 • Cömert övgülerde bulunmak, yabancılara gülümsemek, hayır kurumlarında gönüllü olmak gibi küçük eylemlerle yeni yıla olumlu ve merhametli bir şekilde başlayın.

Adım 3: Çevreni Düzenle​

Çevreni Düzenle.jpg

1 Erken Bahar Temizliğine Başla​

 • Yeni yılın hemen başında odanı, mutfağını ve banyonu temizle.
 • Dağınık alanları düzenle, çöpleri at ve yerinden çıkan eşyaları düzelterek yeni yıla düzenli ve tertipli bir şekilde başla.

2 Giysilerini Gözden Geçir ve At​

Yeni yıl, gardırobunuzu düzenlemek ve artık tarzınıza uymayan eşyalardan kurtulmak için harika bir zaman.
 • Gardırobunu gözden geçir ve sık giymediğin kıyafetleri elden çıkar.
 • Her çekmecendeki kıyafetleri ayır, saklamak istediklerinizi için bir yığın oluştur ve kıyafetlerini düzgün bir şekilde katlayarak dolabına yerleştir.

3 Odaya Yeni Bir Kat Boya Ekle​

Evinizin duvarlarını yılın başlarında yeniden boyamayı düşünün. Zemini ve mobilyalarınızı bir bezle örtün ve boya rulosu kullanarak iç mekan ev boyasını duvarlarınıza uygulayın.
 • Odanı tazelemek için duvarlara yeni bir kat boya sür.
 • Zeminini ve mobilyalarını ört, iç mekan boya rulosu kullanarak duvarları boyayarak yeni bir renk seçebilirsin.

3 Alanınızı Yenilemek İçin Birkaç Yeni Dekorasyon Alın​

Yerel bir ikinci el mağazasını veya ev malzemeleri mağazasını ziyaret edin ve yeniden dekore etmek için birkaç yeni ürün seçin. Örneğin 2-3 adet dekoratif kırlent, bir kilim, bir lamba veya yeni bir kitaplık alabilirsiniz. Birkaç yeni öğe eklemek evinizin taze ve yeni hissetmesini sağlayabilir.
 • Ayrıca kağıt ağırlıkları, vazolar ve mıknatıslar gibi küçük eşyalar da alabilirsiniz.

Adım 4: Hedefler Belirle ve Niyetler Koy​

Hedefler Belirle ve Niyetler Koy.jpg

1 Her Ay Yeni Bir Şey Denemeyi Hedefle​

Kişisel kararlarınızın yanı sıra her ay en az bir kez konfor alanınızın dışına çıkmaya çabalamanızda fayda var. Her ay yeni bir şey planlayabilir veya birkaç şey seçip zamanı geldiğinde yapabilirsiniz. Ne olursa olsun, ufkunuzu genişletmek ve bir insan olarak gelişmek için daha önce hiç yapmadığınız bir şeyi yapmayı veya yepyeni bir şey öğrenmeyi seçin.
 • Yeni bir şey denemek, daha önce hiç denemediğiniz bir yemek kadar basit olabilir.
 • Kanoya binmek, ata binmek veya paraşütle atlama gibi aktif şeyler yapabilirsiniz.
 • Diğer fikirler arasında bir dil dersi almak, bir yoga stüdyosuna katılmak veya bir kamp gezisi planlamak yer alır.

2 Önümüzdeki yıl deneyebileceğiniz 20-50 Madde İçeren Bir Liste Yap​

Yılın başında, bir defter alın ve yıl boyunca yapmak istediğiniz birkaç şeyi yazın. "Daha fazla sebze yemek" gibi basit, kolay şeyleri veya "Üniversiteye geri dön" gibi spesifik, gerçekçi hedefleri seçin. Listenize zorunlu hissettiğiniz kadar öğe ekleyin ve yıl boyunca tamamladığınızda bunları işaretleyin. Liste, hedef belirlemeye çalışırken yardımcı olacak görsel bir referans sağlar.
 • Her ay denenecek yeni şeyler hakkında fikir edinmenize yardımcı olması için bu listeyi kullanabilirsiniz.
 • Yapılacaklar listeniz için fikirler arasında bir şehri ziyaret etmek, kendi balkabağınızı seçmek, bir köpek sahiplenmek, yemek pişirme dersi almak ve sahile seyahat etmek yer alabilir.

3 Özgeçmişini Güncelle​

Yeni yıla girerken özgeçmişinizi açın, baştan sona okuyun ve onu geliştirmenin yollarını arayın. Örneğin yıl sonunda yeni bir işe başladıysanız bunu “İstihdam” bölümüne ekleyin. Ayrıca tarihleri yeni yılı yansıtacak şekilde güncelleyebilirsiniz. Böylece iş başvurusunda bulunmak istiyorsanız zamanı geldiğinde hazır olursunuz.
 • Yeni yılın başında özgeçmişini aç, gözden geçir ve güncelle.

4 Uyku Alışkanlıklarını İyileştirmeye Çalış​

Yeni yıl geldiğinde daha dinlendirici bir uykuya sahip olmak, çözüm listenize ekleyebileceğiniz harika bir hedeftir. Uyumadan önce banyo yapmak, papatya çayı içmek, kitap okumak gibi rahatlatıcı eylemleri hedefleyebilirsiniz. Ayrıca doğal bir ritim yakalamak için her gün aynı saatte uyuyabilir ve uyanabilirsiniz. Uykunuzu iyileştirmek, yıl boyunca odaklanmış ve enerjik hissetmenize yardımcı olacaktır.
 • Uykuya dalmanıza yardımcı olması için beyaz gürültü veya doğa seslerini de kullanabilirsiniz.
 • Uyumakta zorluk çekiyorsanız melatonin takviyesi almayı düşünün. Melatonin beyninizde üretilen ve uyku döngülerini düzenlemeye yardımcı olan bir hormondur. Günde 1-3 mg ekleyerek zamanla daha dinlendirici bir uykuya sahip olabilirsiniz.
Bu adımlarla, yeni yıla taze bir başlangıç yapacak ve kendini daha iyi hissedeceksin!


Yepyeni bir yıla taze bir başlangıç yapmak için hazır mısınız? Kendinizi güzelleştirin, hedefler belirleyin ve çevrenizi düzenleyin. Bu rehber, sizin için yepyeni bir yılın kapılarını aralıyor. Deneyimlerinizi ve hedeflerinizi bizimle paylaşın, yeni yılda birlikte büyüyelim!

Yazar hakkında
BilgiPlatosu
 • Okur, araştırır ve yazar.
 • BencahilCom konseptinin kurucusu.
 • Bildiğim tek şey hiç bir şey bilmediğimdir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yaparak fikrinizi belirtebilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrimiçi üyeler
40
Çevrimiçi ziyaretçiler
559
Toplam
599

Makale bilgisi

Yazar
BenCahil
Makale okuma süresi
5 dk
Görüntüleme
94
Son Güncelleme

BenCahil tarafından daha fazla makale

Forum istatistikleri

Konular
3,217
Mesajlar
3,492
Görüntüleme
205,592
Üyeler
2,772
Son üye
fyska

Nasıl Yapılır istatistikleri

Kategoriler
91
Nasıl Yapılır? Makaleleri
54
Seriler
0
Görüntüleme
7,285
Yorumlar
1
Değerlendirmeler
0
İncelemeler
0

Kaynak İstatistikleri

Toplam Kaynaklar
1,139
Toplam İnceleme
0
Toplam İndirmeler
122
Son 24 Saatteki İndirmeler
0

Bağlantı dizini istatistikleri

Kategoriler
137
Bağlantılar
194
Görüntüleme
14,584
Tıklamalar
25
Yorumlar
1
Derecelendirmeler
1
İncelemeler
0