En düşük ortak payda yöntemini kullanarak negatif anahtar kelimelerde zaman kazanın

Dil Seç :
Hızlı Kategoriler

LocalHost

CreabyGA
Admin
Yazar
TC Onaylı
Uzman
BPKoin
13,135
Korumanız gereken negatif anahtar kelime sayısını önemli ölçüde azaltmak mı istiyorsunuz? Bu yöntemle zamandan ve paradan tasarruf edin.
Negatif anahtar kelimeler, herhangi bir PPC stratejisinin bel kemiğidir. Google, sıralı eşlemeyi geniş eşleme trafiğini içerecek şekilde genişleterek özel olarak anahtar kelimeleri hedefleme özelliğini ortadan kaldırdığından beri, negatif anahtar kelimeler daha da önemli hale geldi.

Yıllar boyunca yüzlerce PPC hesap denetimi yaptıktan sonra gördüğüm en yaygın hata, insanların bir arama sorgusunun yanındaki onay kutusuna tıklayıp "negatif anahtar kelime olarak ekle"yi tıklamasıdır.

En düşük ortak payda yöntemi dediğim yöntemi kullanarak zamandan ve paradan tasarruf etmek için negatif anahtar kelimelerinizi kolaylaştırın. Bu, korumanız gereken negatif anahtar kelime sayısını önemli ölçüde azaltacaktır.

YÖNTEM​

Özetle, en düşük ortak payda yöntemi, negatif anahtar kelimeleriniz için mümkün olan en az miktarda kelime kullandığınız zamandır. Negatif anahtar kelimelerimin çoğu tek bir geniş eşlemeli kelimedir. Gerektiğinde bazen iki kelimeyi sıralı eşleme olarak kullanırım ve nadiren de olsa üç veya daha fazla kelime kullanırım.
Eki Görüntüle 173

Arama sorgusuna iyi bir örnek, "Michael Jordan imzalı kullanılmış ucuz kırmızı ayakkabılar" olabilir. Tüm sattığınız yeni yüksek fiyatlı kırmızı ayakkabılarsa ve imzalı hiçbir şey satmıyorsanız, üç negatif anahtar kelime oluştururum:
  • Kullanılmış
  • Ucuz
  • İmzalı
Air Jordans sattığım için Michael veya Jordan'ı eklemem. Tek yaptığınız, tüm arama terimini olumsuz olarak eklemekse, tam olarak arama bir daha asla yazılmayabileceğinden, zamanınızı boşa harcamamanız için iyi bir yoldur.

Dikkat edilmesi gerekenler​

Negatif anahtar kelimeler oluştururken dikkatli olun. Yukarıdaki çözüm muhtemelen beklediğinizi yapacaktır, ancak araştırmanızı yapmadıysanız, önemli bir şeyden kurtulmuş olabilirsiniz.

Eklediğiniz negatif anahtar kelimenin bir dönüşüm alıp almadığını öğrenmek için bir arama sorgusu raporu hazırlamak iyi bir fikir olabilir. Tam dönüşüm hunisi arama yaklaşımı kullanmak, eklediğiniz olumsuz öğelerin dönüşüm zincirini bozmamasını sağlamalıdır.

Eski bir hesabı devraldığımda, her zaman eski uzun biçimli negatif anahtar kelimelerin tümünü kaldırmıyorum çünkü bu, değerinden daha fazla iş gerektiriyor. Eski negatif anahtar kelimeleri temel alarak yeni akıcı anahtar kelimeleri ekliyorum. Bir istisna, çok fazla negatif anahtar kelime olması olabilir.

Çoğu insan, her bir kampanyaya ekleyebileceğiniz negatiflerin sayısında bir sınır olduğunun farkında değildir. Arama kampanyası başına 10.000'den fazla anahtar kelimeye sahip olamazsınız. Buna kampanyaya ekli listeler, kampanya negatifleri ve reklam grubu negatifleri dahildir. 10.000'e ulaştığınızda, Google bunun üzerindeki her şeyi görmezden gelir. Görüntülü reklam kampanyaları ve video kampanyaları ise sizi 5.000 anahtar kelimeyle sınırlar.

Google Ads mobil uygulamasını kullanma​

Birçok negatif anahtar kelime eklerken Google Ads Editor kullanıyorum. Ancak her gün bir hesabı kontrol ediyorsam Google Ads cep telefonu uygulamasını kullanıyorun. Uygulama işlevselliği sınırlıdır, ancak negatif anahtar kelimeler bulmak için gayet yeterli.
Eki Görüntüle 174

Geniş eşleme olarak ayarladım ve eklemek istediğim bir kelime dışında her şeyi sildim. En üstte, negatif anahtar kelimeyi doğru yere eklediğinizden emin olun. Hesapta yalnızca bir kampanya olsa bile anahtar kelimelerimin çoğunu negatif anahtar kelime listelerine ekliyorum. Negatif anahtar kelimelerinizi düzenli tutmanın en iyi yolunun bu olduğunu düşünüyorum.

Negatif anahtar kelimelerimi düzenli tutmaya yardımcı olması için genellikle birkaç farklı anahtar kelime listesi kullanırım. Hesap büyürse bu yardımcı olabilir. Arama sorgusu yukarıdaki "kırmızı ayakkabılar" örneğine benziyorsa, işlemi tekrarlamanız ve her bir negatif anahtar kelimeyi eklemeniz gerekir.

Mobil uygulamayı yalnızca negatif anahtar kelime stratejinize ek olarak kullanın. Bir süre önce Google, tüm arama sorgularını göstermeyi durdurdu ve şimdi mobil uygulama, masaüstü sürümünden daha az anahtar kelime gösteriyor.

Proaktif negatif anahtar kelimeler​

Şimdiye kadar yalnızca reaktif olarak negatif anahtar kelimeler oluşturmaktan bahsettik. Negatif anahtar kelimeler oluşturmanın başka bir yolu da proaktif olmaktır. Bu, henüz arama sorgularını görmediğiniz, ancak bunlar için ödeme yapmaktan kaçınmak istediğiniz zamandır.

Negatif anahtar kelimelerle proaktif olmanın üç yolu:
  • Google aramayı kullanarak negatif anahtar kelime listelerini bulun. Başkalarının zaten bir araya getirdiği birçok harika liste bulacaksınız.
  • Google Anahtar Kelime Planlayıcı. Bu, teklif verilecek anahtar kelimeleri bulmak için harika bir araçtır, ancak negatif anahtar kelimeleri bulmak için de uygundur.
  • Diğer listeleri bulun: Üzerinde çalıştığınız sektör için Wikipedia'ya, emlak araştırma web sitelerine, üçüncü taraf PPC anahtar kelime araştırma araçlarına veya herhangi bir endüstri araştırma aracına bakın.

Çözüm​

Daha önce de belirttiğim gibi, negatifleri eklerken dikkatli olun. Bir dönüşüm zincirini veya anahtar kelime dönüşüm hunisini kırmak istemezsiniz.

Sadece negatifleri ekleyip unutma. Negatif anahtar kelimelerinizden bazılarını yeniden değerlendirmek için yıllık bir denetim yapmak isteyebilirsiniz. Bir yıl kötü olan bir sonraki yıl iyi olabilir. Tek bir kelime negatif anahtar kelime eklemek, yüzlerce veya binlerce alakasız tıklamayı durdurabilir.

Uzun tam eşlemeli bir negatif anahtar kelime kullandığınızda, yalnızca belirli bir anahtar kelimeyi durdurursunuz ve birçok kez o anahtar kelime bir daha asla yazılmaz ve hiçbir şeyi çözmemiş olursunuz.

İş hayatındaki çoğu şey gibi, her şeyi basit tutmak istersiniz. Bu durumda, işleri kısa tutun.

<< Bizi Takip Edin

Forum istatistikleri

Konular
3,824
Üyeler
424
Son Üye
LovieSpeer

Kaynak istatistikleri

Kategoriler
26
Kaynaklar