Search Console ve Data Studio Hakkında Yeni Google Blog Serisi

Dil Seç :
Hızlı Kategoriler

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan LocalHost
  • Başlangıç Tarihi Başlangıç Tarihi

LocalHost

CreabyGA
Admin
Yazar
TC Onaylı
Uzman
BPKoin
13,141
Google, yeni bir blog gönderisi dizisinde Search Console ile Data Studio arasındaki bağlantıyı derinlemesine inceliyor.
Google, konu Search Console raporlarını analiz etmeye geldiğinde, insanların Data Studio ile daha fazlasını yapmasına yardımcı olmaya adanmış yeni bir blog yazısı serisini piyasaya sürüyor.

Dizi boyunca Google, insanların Google Data Studio'yu kullanarak Search Console verilerini nasıl bağlayacaklarını, görselleştireceklerini ve analiz edeceklerini öğrenmelerine yardımcı olacak.

Dün yayınlanan ilk gönderide, Google Arama Avukatı Daniel Waisberg, verilerin coğrafi bölgelerle nasıl birleştirileceğini ve geliştirileceğini anlatıyor.

İşte Google'ın yeni serisinin ilk makalesinden öne çıkan bazı noktalar.

Google Arama Konsolunu Google Data Studio'ya Neden Bağlamalısınız?​

Search Console'a bağlı Data Studio'nuz varsa Google, bundan ne kazanabileceğinizi şu kelimelerle anlatıyor.
"Google Arama Konsolu, Google Arama'daki web sitenizin performansı hakkında size fikir verir, ancak verilerinizi anlamak zor olabilir. İşinize yarayan veri görselleştirmeleri içeren özel bir pano oluşturursanız, verilerle desteklenen daha iyi kararlar almanıza yardımcı olabilir.“
Başka bir deyişle – Data Studio, Search Console verilerini, web sitenizin daha geniş bağlamında ne anlama geldiğini daha iyi anlamanıza yardımcı olabilecek şekilde görselleştirebilir.

İki hizmeti birbirine bağlamak, daha fazla veriye erişmenizi sağlamaz. Mevcut verileri daha sezgisel bir arayüzde analiz etmenizi sağlar.

Google Arama Konsolunu Google Data Studio'ya Nasıl Bağlarsınız?​

Search Console ve Data Studio'yu bağlamanın iki yolu vardır:​

• Veri bağlayıcı(Data connector) : Data Studio'daki bağlayıcı galerisini ziyaret edin, Search Console'u seçin ve bağlanmak istediğiniz mülkü bulun.
  • Veri dışa aktarma(Data export) : Search Console verilerini web arayüzü aracılığıyla dışa aktarın ve Data Studio'ya aktarın.
Search Console verilerinizi manuel olarak dışa ve içe aktarma, Data Studio'da iyileştirme söz konusu olduğunda en fazla esnekliği sunar.

Google'ın blog gönderisi, açıklamak için en fazla adımı gerektirdiğinden, kesinlikle manuel seçeneğe odaklanır.

Birinci Adım: Search Console Verilerini Dışa Aktarın​

Performans raporu ekranından Search Console'daki verilerinizi dışa aktarabilirsiniz. Bir tarih aralığı seçin ve büyük Dışa Aktar düğmesini tıklayın.

İkinci Adım: Search Console Verilerini İyileştirin​

İsteğe bağlı bir adım olarak, dışa aktarılan elektronik tabloyu Data Studio'ya içe aktarmadan önce geliştirebilirsiniz.

Google'ın blog gönderisi, olası geliştirmelerin birçok örneğinden biri olan ülkeleri bölgelere ayırmak için bir Google E-Tablolar işlevinin nasıl kullanılacağını açıklıyor.

Üçüncü Adım: Google E-Tablolar'ı Data Studio'ya Bağlayın​

Google E-Tablolar'ı Data Studio'ya bağlayarak verileri içe aktarın. Bağlayıcı Galerisini ziyaret edin ve Google E-Tablolar'ı seçin, ardından Arama Konsolu e-tablonuzu seçin.

Data Studio daha sonra verileri görselleştirmeye başlayacaktır.

Google'ın Yeni Serisinde Sırada
Google'ın bu yeni blog serisinde yakında yayınlanacak olan gönderiler, adım adım talimatlarla farklı türde gösterge tablolarının nasıl oluşturulacağını size öğretecek.

Kaynak : Google Search Central Blog

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
3,863
Üyeler
455
Son Üye
LenoreCent

Kaynak istatistikleri

Kategoriler
26